Ex -Yu

EU: Srbija zaslužila otvaranje poglavlja

EU: Srbija zaslužila otvaranje poglavlja
EU: Srbija zaslužila otvaranje poglavlja
Agencije

BRISEL - Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini izjavila je danas pred početak sastanka Odbora za spoljne poslove Evropskog savjeta da će šefovi diplomatija EU pozvati na otvaranje prvih poglavlja u pregovorima sa Srbijom.

"Danas imamo dva važna koraka, otvaranje poglavlja sa Srbijom i Turskom", rekla je Mogerini.

Srbija će danas otvoriti prva dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom.

Na međuvladinoj konferenciji koja će početi u 19 sati u Briselu biće otvorena poglavlja 32, koje se tiče finansijske kontrole, i poglavlje 35, koje se tiče dijaloga Beograda i Prištine.

Evropski komesar za susjedsku politiku Johanes Han izjavio je danas da Srbija otvaranjem prvih poglavlja u pregovorima sa EU postaje stabilnija, privlačnije za investore i više deo EU.

“U interesu Evrope je da Srbiji bude dobro”, rekao je Han.

On je u izjavi pred početak sastanka Odbora za spoljne poslove Evropskog savjeta, rekao da će otvaranje poglavlja uticati i na više investicija u Srbiji.

“Otvaranje poglavlja će uticati da investitori van Evrope, dođu u Srbiju, jer osjećaju da je zemlja stabilnija, da je dio Evropske unije”, rekao je Han.

Na pitanjekako trenutna sitaucija u dijalogu Beograda i Prištine utiče na pregovore o članstvu, Han je rekao da je to proces koji traje.

“Ne očekujemo rješenja u slijedećih nekoliko mjeseci, ali je važno da dijalog traje i da bude živ”, rekao je Han.

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc ocjenio je danas da je Srbija zaslužila otvaranje poglavlja i istakao da je bilo krajnje vrijeme da do toga dođe.

Austrijski šef diplomatije je, u izjavi novinarima, pred sastanak šefova diplomatija EU, kazao da je otvaranje poglavlja bilo neophodno i preko potrebno.

"Bogu hvala što se otvaraju poglavlja. Srbija je to zaslužila. Premijer Aleksandar Vučić izveo je Srbiju na dobar put.

On daje doprinos obezbijeđivanju stabilnosti u regionu i zauzeo je konstruktivnu ulogu na Zapadnom Balkanu", rekao je Kurc.

On je naglasio da se Austrija još prije par mjeseci izjasnila za što skorije otvaranje poglavlja i da EU mora da ima interes, zbog pozitivne uloge Srbije u regionu, da se napreduje u pregovaračkom procesu.

Najčitanije