}

Ex -Yu

Evropa glavni prioritet Srbije

Evropa glavni prioritet Srbije
Evropa glavni prioritet Srbije
Fena

BANJALUKA - Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Miloš Šolaja izjavio je za Agenciju Fena da se, nakon prijevremenih parlamentarnih izbora u Srbiji i uvjerljive pobjede Srpske napredne stranke (SNS), ništa neće promijeniti u regionu, budući da je za Aleksandra Vučića prioritetni zadatak završetak članstva te zemlje u Evropskoj uniji.

‘’Sve što će biti izvan tih procesa i odnosa, Srbija neće primjenjivati’’ ,  rekao je Šolaja uvjeren da će iz Srbije za Bosnu i Hercegovinu ostati poruka da će odnosi biti dobri, naročito s Republikom Srpskom, mada i s Federacijom BiH, odnosno BiH u cjelini.

Šolaja naglašava da svi procesu, promjene i reforme u BiH moraju da budu dio unutrašnjih politika i Srbija se u tom poslu može pojaviti samo kao tražena pomoć, koliko se od nje to bude tražilo od cijele BiH.

‘’U tom smislu je za BiH u cjelini, institucije i oba njena entiteta dobro da budu što bliže Srbiji ‘’, naglasio je Šolaja.

Smatra da je pobjeda SNS-a u Srbiji nešto što je bilo sasvim očekivano, jer je postavljena na rezultate i politike koje je ta stranka vodila u posljednje vrijeme, pri čemu je najistaknuti dio borbe protiv korupcije, a djelimično su to i obećane investicije koje su Srbiji dale određenu korist.

‘’Ta pobjeda je jedna kombinacija evropske ideje i centralno desnog ekonomskog liberalizma, a činjenica je i da je najvažnije pitanje za Srbiju, pitanje Kosova i Metohije, povedeno u jedan miran tok i riješeno kroz međunarodne sporazume. Stoga su rezultati izbora u Srbiji pokazali velika očekivanja od onoga što SNS nudi ‘’ rekao je Šolaja.

Naglašava da je Srbija doživjela i jednu veliku profilaciju političke scene, jer su samo četiri stranke ušle u parlament Srbije, ali i pokrajinski i parlament Beograda, što je „osvježavanje“ političkog prostora.

„Mana“ srbijanskih prijevremenih izbora je, smatra on, to što je SNS osvojio natpolovičnu vlast, po broju mjesta u skupštini, što nameće odgovornost onima koji su je dobili, a s druge strane onemogućava bile kakve druge politike da se pokažu kao alternativa, ukoliko situacija ne bude išla kako treba, i najčešće takve vlasti završe upravo u skretanjima i lošim rezultatima.

To ne mora da bude slučaj, navodi Šolaja, ali ta opasnost uvijek postoji.

‘’Rezultati prijevremenih izbora u Srbiji su bili očekivani i na osnovu njih može očekivati nastavak slične politike Beograda koju smo vidjeli u proteklih nekoliko godina’’, kazao je danas u izjavi za Agenciju FENA analitičar Udruženja za društvena dešavanja SOS Srećko Latal.

‘’Takva politika i za Bosnu i Hercegovinu, ali i za region, znači nastavak više izbalansiranog pristupa koji može dovesti do postepene stabilizacije. Međutim, ono što je ključno pitanje su izazovi s kojima će se nova vlada u Srbiji suočavati prije svega u vezi sa ekonomskom i socijalnom situacijom koja je dosta teška u Srbiji kao i u ostatku regije ‘’ mišljenja je Latal.

Dodao je da je nezahvalno predviđati odnose dviju zemalja u budućnosti.

Profesor Filozofskog fakulteta u Banjaluci  Miodrag Živanović izjavio je za Agenciju Fena da su prijevremeni parlamentarni izbori u Srbiji dali očekivani rezultat te ne misli da će imati posebne refleksije na stanje u regionu, budući na probleme koji postoje u toj zemlji.

Živanović je napomenuo da SNS, po svemu sudeći, nakon ovih izbora neće imati opoziciju, a to je, kaže, vrlo opasna situacija za bilo koju stranku koja ima apsolutnu vlast, pa i partiju Aleksandra Vučića.

‘’Kako će se oni s tim nositi je otvoreno pitanje. U svakom slučaju, bit će im teže nego da su bili prisiljeni praviti različite koalicije. Ostaje da se vidi kako će ta pozicija vlasti donijeti boljitak Srbiji, posebno jer je u preteškom ekonomskom stanju, te ima more neriješenih problema, mimo korupcije i kriminala’’,  smatra on.

Profesor Živanović ukazuje da je pitanje kako prebaciti težite aktivnosti u budućem periodu na druge teme, na ono što je u pogledu egzistencije najvažnije za ljude.

‘’To je pitanje s kojim će se morati nositi i boriti ovi koji su dobili ovu apsolutnu većinu. Bez opozicije to će biti jako teško i Srbija će, zapravo, unutra imati veće probleme, nego što će to imati utjecaja na odnose u regionu ‘’, naglašava Živanović.

A, Banjalučki profesor javnog mnijenja Mladen Mirosavljević izjavio je za Agenciju Fena da će uvjerljiva pobjeda Srpske napredne stranke (SNS) na prijevremenim parlamentarnim izborima u Srbiji uticati i na regionalne odnose, kao i na izbore i u Republici Srpskoj.

‘’Smatram da će odraziti na odnose između Republike Srpske i Srbije, odnosno uticaće na odnose u RS-u. Mislim da će dio izbornih rezultat u Republici Srpskoj biti odraz rezultata u Srbiji ‘’ rekao je on.

Mirosavljević smatra da rezultat izbora u Srbiji, za poznavaoce tamošnjih prilika, ne predstavlja iznenađenje, jer je pobjeda SNS-a bila očekivala, osim možda rezultata koji je ostvario Boris Tadić.

‘’Najiščekivaniji je bio rezultat koji su postigli socijalisti, jer je bila neizvjesnost njihov uspjeh na izborima. Ostalo i ne predstavlja iznenađenje ‘’,  tvrdi Mirosavljević.

Analitičari sada mogu, kaže, da ocjenjuju šta znači sadašnja pozicija SNS-a za buduća zbivanja u Srbiji i koliko je dobro da ta stranka ima apsolutnu većinu, te koliko da mora praviti koalicije.

Politička analitičarka Tanja Topić izjavila je za Agenciju Fena da, nakon prijevremenih parlamentarnih izbora u Srbiji i uvjerljive pobjede Srpske napredne stranke (SNS), ne očekuje značajne promjene odnosa prema Bosni i Hercegovini, posebno jer je o tome pozicija Aleksandra Vučića bila jasna i konkretna i ranije.

‘’Vlast u Srbiji će i dalje poštovati suverenitet i teritorijalni integritet BiH, a u Republici Srpskoj će sarađivati s onima koji su na vlasti, bez obzira na to ko to bio. Taj minimum saradnje će postojati, najvećim dijelom zbog postojanja specijalnih i paralelnih odnosa, a ti odnosi ne moraju biti srdačni i topli, ali će postojati ‘’,  rekla je ona.

Topić je naglasila da, bez obzira na to što su neke izborne prognoze ukazivale na, uslovno rečeno, sadašnje rezultate izbora, bilo je i dosta iznenađenja, među kojima i apsolutna vlast SNS-a.

‘’Oni koji su izašli na glasanje su odgvornost jasno pripisali jednoj političkoj stranci i stavili ključ za sve političke procese u naredne četiri godine u ruke SNS-a ‘’,  rekla je ona.

Podsjeća ipak da za društva nekonsolidirane demokratije i slabih institucija može biti velika opasnost, kada je sva kontrola u rukama jedne politike partije.

Najčitanije