ZAGREB - O saradnji s marketinškom agencijom Fimi medijom, preko koje se po tvrdnjama USKOK-a nezakonito finansirao HDZ i bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, danas su na zagrebačkom Županijskom sudu svjedočili bivši predsjednik uprave Plinacroa Branko Radošević, direktor ACI-ja Anto Violić te vlasnik firme koja je za Fimi mediju, između ostalog, nabavljala i jakne s logom HDZ-a.
Po riječima vlasnika firme Emma 95, Marina Frčka, riječ je o 1.000 plavih vjetrovki na kojima je s prednje strane na prsima bio logo HDZ-a, a sa zadnje na leđima natpis "Željo majstore".
Osim nabavke razne robe, Frčkova firma se, na traženje Fimi medije, javljala na javne konkurse.
"Mailom bi nas obavijestili kome poslati ponudu i kakvu cijenu staviti", kazao je svjedok, potvrdivši sumnje tužilaštva da je Fimi medija angažovala kompanije koje su se javljale na konkurse s nepovoljnijim ponudama, odnosno višom cijenom od one koju je ponudila agencija Nevenke Jurak.
Optuženi bivši premijer prigovorio je iskazu svjedoka ističući da u njegovo vrijeme HDZ nikada nije naručio ništa s natpisom "Željo, majstore".
"Da smo takvu jaknu naručili, moglo je stajati samo 'Dinamo, majstore'", ustvrdio je Sanader.
I njegov bivši portparol Ratko Maček s optuženičke klupe je prigovorio svjedočenju rekavši da je on bio zadužen za obje predizborne kampanje u "inkriminisanom razdoblju" te da takvih jakni nikada nije bilo.
Za razliku od drugih čelnika javnih firmi, koji su posvjedočili da su uglavnom bili zadovoljni poslovima koje je za njih odradila Fimi medija, direktor ACI-ja Anto Violić je kazao da im ta agencija nije odradila jedan od dva plaćena posla.
"Zbog toga smo na savjet pravne službe protiv Fimi medije pokrenuli sudski spor", kazao je Violić.
Prisjetio se da mu je na saradnju s tom agencijom preporučio bivši HDZ-ov rizničar Mladen Barišić rekavši da ona radi za sve firme od državnog interesa.
"Znao sam da je Barišić prva osoba do premijera i da je u stanju omogućiti da na svečanost dođu svi ministri", rekao je Violić za čiju je firmu Fimi medija organizovala svečanost u povodu 25. godišnjice osnivanja ACI-ja.
Bivši predsjednik uprave Plinacroa Branko Radošević kazao je da se na suradnju s Fimi medijom odlučio kada je vidio zakusku koju je ta agencija radila za CROSCO, čiji ga je direktor Bojan Milković potom upoznao s Nevenkom Jurak.
Radošević je govorio i o sastanku u vladi u aprilu 2007. na kojem je, po tvrdnjama tužilaštva, predstavnicima javnih firmi sugerisana saradnja s Fimi medijom. Sastanak je vodio Sanader, koji je direktorima pojašnjavao da se bolje trebaju prezentovati u medijima.
"Na kraju sastanka Sanader je Barišića pitao kako se zove ona tvrtka, a Barišić mu je odgovorio - Fimi media. No, to nisam shvatio kao nikakvu preporuku jer je Plinacro već poslovao s tom agencijom", rekao je Radošević.
Suđenje se ispitivanjem novih svjedoka nastavlja 22. oktobra.