ZAGREB - Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović poručila je danas iz Zagreba, komentarišući novonastalu situaciju sa Slovenijom oko izbjeglica i njihovu odluku da pošalje vojsku na granicu, da svaka država ima pravo da granice štiti onako kako odluči.
Uvjerena je da to ne treba posmatrati kao akt protiv Hrvatske, već da je riječ o sprovođenju šengenskih pravila i zaštiti slovenačke teritorije. Nada se da će se dijalog između Hrvatske i Slovenije zadržati.
"Ne smijemo dopustiti da ni na koji način to utiče niti na političke, bilateralne odnose i prijateljstvo između Hrvatske i Slovenije, niti na privrednu razmjenu... Jednostavno, moramo nastaviti da razgovaramio i dalje jer problem migracije je složen problem s kojim se suočavamo svi jednako. Ne možemo ga rješavati pojedinačno, već na evropskom i svjetskom nivou", smatra Grabar-Kitarović.
Slovenački parlament je rano jutros prihvatio izmjene zakona o odbrani koje vojsci daju dodatna ovlašćenja u zaštiti državne granice, prenosi Hina.
Izmjene zakona donijete su na prijedlog vlade koja se zbog novog talasa izbjeglica preko Hrvatske susrela s optužbama opozicione desnice da ne kontroliše dovoljno efikasno državnu granicu, koja je i granica šengenskog područja, kao i da se sistem kontrole priliva migranata koji u zemlju ulaze stihijski raspao.
Slovenačka vojska ima oko 7.000 pripadnika i uz granicu s Hrvatskom, zakonom koji bi već danas trebalo da stupi na snagu, dobija ovlašćenja da u saradnji s policijom može osobama da izdaje upozorenja i uputstva, privremeno ograniči njihovo kretanje i zajedno s policijom uspostavlja kontrolu u smirivanju mase ljudi, koristeći prisilna sredstva.
Dodatna policijska ovlašćenja koje se daju vojsci na 670 kilometara dugoj granici s Hrvatskom važiće za sada najviše tri mjeseca, s mogućnošću produženja.
Premijer Miro Cerar objasnio je da izmjene zakona zapravo znače prilagođavanje mjera na granici situaciji u slučaju veće navale migranata, jer je vojska i do sada uspješno sarađivala s policijom nudeći logističku podršku.
Slovenija je, kako je sinoć potvrdio, dobila i obećanje Evropske unije da će joj za zaštitu njene šengenske granice odobriti pomoć u opremi za policiju, policijske kadrove, ali i finansijsku podršku.
Predsjednik slovenačke vlade tvrdi i da se Hrvatska ne pridržava operativnih dogovora o broju izbjeglica koje šalje u Sloveniju, dok saradnju s Austrijom u tom pogledu vidi kao veoma dobru.