ZAGREB - Gradonačelnik Londona Boris Džonson, nakon što je uspješno odradio Ljetne olimpijske igre u svom gradu, svoju redovnu kolumnu u britanskom dnevniku "Telegraphu" odlučio je posvetiti Hrvatskoj, u kojoj je proveo odmor, uputivši velike komplimente cijeloj zemlji i poručivši Hrvatima da odustanu od članstva u Evropskoj uniji i zadrže kunu po svaku cijenu.
Džonson svoju priču započinje trenutkom u kojem plaća račun u restoranu u neimenovanom jadranskom mjestu, pri čemu mu se otme jecaj. No nije riječ o visini računa, upravo suprotno, piše Džonson, govoreći da je dvosatni obrok svih mogućih morskih plodova, zalijevan Pošipom - "možda najboljim bijelim vinom koje ste ikad probali", bio neprocjenjiv.
Iz članka saznajemo da gradonačelnik jednog od najbogatijih i najznačajnijih gradova na svijetu leti niskotarifnim "Easyjetom" i da je, po dolasku, uočio da su ljudi u Hrvatskoj prijateljski nastrojeni i da objedinjuju vrline slavenske i mediteranske kulture i fizičkog izgleda.
"Sve ovdje je bilo i još uvijek je apsolutno fantastično. A ipak sam zajecao dok sam gledao u novčanice kuna - to je bio oproštajni jecaj, kakav ćete pustiti pred janjetom koje ide na klanje", piše londonski gradonačelnik.
I objašnjava - Hrvatska će 1. jula iduće godine postati 28. članica Evropske unije te će, po odredbama Mastrihtskog sporazuma, ta ponosna suverena zemlja, kojoj još nije ni 20 godina, morati prihvatiti zakonodavstvo EU u njegovoj cjelosti i unutar toga staviti glavu u omču zajedničke evropske valute. Jer Hrvati, za razliku od Britanaca i Danaca, nemaju drugog izlaza.
"Oni (Hrvati) obvezni su da odustanu od kune u korist evra, a ja im kažem - Ljudi, nemojte to raditi", piše Džonson, navodeći kako tu nije u pitanju samo pogreška, već bi to značilo da se svjesno ne želi ništa naučiti iz mučnih epizoda nedavne prošlosti Balkana.
Potom Džonson ukratko prepričava vrijeme sukoba na prostorima bivše Jugoslavije i raspad bivše zemlje, popraćen desecima hiljada ubijenih i najvećim prisilnim iseljavanjem ljudi nakon Drugog svjetskog rata.
Takođe navodi da je Hrvatska rat praktički dobila istjerivanjem Srba iz Krajine 1995, ali da je već dotad stekla sve atribute pune državnosti - nezavisni parlament, nezavisno pravosuđe i ono "što je potrebno svakoj zemlji koja doista želi biti gospodar svoje sudbine", a to je vlastita valuta.
Boris Džonson čitaoce "Telegrapha" upoznaje s porijeklom naziva "kuna", napominjući da je kunino krzno u srednjovjekovnoj Hrvatskoj bilo sredstvo plaćanja.
Londonski gradonačelnik ocjenjuje kako je Hrvatska "očigledno prosperitetna" zemlja, s čistim ulicama, dobrim i brzim autocestama i veletrgovinama u kojima se može naći svaka uopšte zamisliva poslastica, u rashlađenim higijenskim uslovima kakve bi se moglo očekivati u Austriji.
Podsjeća da su Hrvati ostavili trag u sportu trima zlatnim, od ukupno šest medalja, na netom završenim londonskim OI i naglašava kako je to vrlo dobro za zemlju od samo četiri i po miliona ljudi, procjenjujući da se čini da "Hrvatsku očekuje divna budućnost".
"Tim je šokantnije da su Hrvati, kako se čini, spremni zamijeniti jednu propalu federalnu strukturu (Jugoslaviju) za drugu (EU). Kao što to vidimo u evrozoni danas, monetarna unija ni izbliza nije kompatibilna s fiskalnom nezavisnošću", kaže Džonson, ističući da grčki i španski primjeri pokazuju kako je tu riječ o dugom procesu manjeg ili većeg poniženja pod čizmom briselskih birokrata.
"To je uništenje srži demokratije. Time se ignorišu i nadglasavaju suvereni političari manjih država", naglasio je u kolumni.
"Evro se u potpunosti izruguje demokratiji i samoodređenju - svim stvarima za koje se tako mnogo Hrvata borilo i poginulo", kaže Džonson, napominjući kako je tiranija Brisela nenasilna, baršunasta, "za razliku od tiranije Beograda, ali ipak tiranija".
"Izbjegnite evro, moji hrvatski prijatelji, za 10 godina se želim vratiti (ovamo), naručiti bocu vrhunskog Dingača i sve platiti u kunama", poručuje na kraju svoje kolumne londonski gradonačelnik Boris Džonson.