SKOPLjE - Makedonski premijer Nikola Gruevski izjavio je da je 31. mart "najadekvatniji" datum za raspuštanje Sobranja i raspisivanje prijevremenih parlamentarnih izbora, piše skopski dnevnik "Večer".
Gruevski je dodao da je zakazivanje sjednice parlamenta posao predsjednika Sobranja i da se očekuje da se to dogodi ove sedmice.
Opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) smatra da je izjava makedonskog premijera kontradiktorana i konfuzna.
"Kako Gruevski planira da raspusti Sobranje prije donošenja Izbornog zakonika, koji je stavljen na dnevni red skupštinske sjednice 1. aprila?", pitaju iz SDSM-a.
Makedonski premijer ranije je izjavio da je neprihvatljiv prijedlog SDSM-a kojim se traži da Uprava prihoda ne blokira račune televizije "A1" i tri dnevna lista do kraja izbornog procesa, te pozvao opoziciju da povuče takav zahtjev.
Lider opozicije Branko Crvenkovki izjavio je da se, ukoliko vlast prihvati ovaj zahtjev, otvara put za sprovođenje prijevremenih izbora 26. juna.
U makedonsko Sobranje se nakon 19 mjeseci bojkota vratila Demokratska partija Albanaca (DPA), druga po snazi politička formacija makedonskih Albanaca.
Iz DPA su objasnili da se vraćaju kako bi parlament bio raspušten što brže.
Makedonska opozicija oko dva mjeseca ne učestvuje u radu Sobranja, jer smatra da nema uslova za politički dijalog.
Opozicija, koju predvodi SDSM, traži raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora uz predhodno revidiranje biračkih spiskova, izmjene u izbornom zakonu i deblokiranje računa skopske televizije "A1" i dnevnih listova "Vreme", "Špic" i "Koha e re", čiji se vlasnik Velija Ramkovski nalazi u pritvoru zbog navodne utaje poreza.
Na inicijativu makedonskog predsjednika Đorđa Ivanova održana su dva sastanka predstavnika vlasti i opozicije, a na jednom od sastanaka premijer Greuvski je prihvatio prva dva zahtjeva.