Ex -Yu

Hrvatska: Ozakoniti pozdrav “Za dom spremni”

Hrvatska: Ozakoniti pozdrav “Za dom spremni”
Hrvatska: Ozakoniti pozdrav “Za dom spremni”
Večernje novosti

ZAGREB - Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika devete divizije Hrvatskih oružanih snaga Rafel vitez Boban juče je u Splitu obilježena 25. godišnjica formiranja te jedinice, a predsjednik istoimenog udruženja pukovnik Marko Skejo rekao je da pozdrav "Za dom spremni" mora biti ugrađen u novi zakon o hrvatskim braniteljima.

Obraćajući se prisutnima, Skejo je pozvao da se pozdrav Za dom spremni zaštiti zakonom, rekavši kako su se ponovo ohrabrili protivnici hrvatske nezavisnosti i počeli da vrijeđaju hrvatske branitelje, a posebno pripadnike HOS i njihov službeni pozdrav.

Za dom spremni, rekao je, kao službeni znak HOS mora biti ugrađen u novi zakon o hrvatskim braniteljima, kako bi za sva vremena prestala rasprava "o tom svetom pozdravu".

Skejo smatra da taj pozdrav u Hrvatskoj nije zabranjen ni jednim zakonom i da su ga u Domovinskom ratu, osim pripadnika HOS, koristile i druge formacije.

Ministarstvo odbrane prilikom organizovanja vojnih parada ističe ratne zastave vojnih formacija, među kojima je i zastava HOS na kojoj se nalazi pozdrav Za dom spremni, rekao je Skejo, prenosi portal Vijesti.

Hrvati su vijekovima sanjali i borili se za svoju slobodu, a san o hrvatskoj slobodi na kratko se ostvario 1941. godine osnivanjem NDH, ali je ona izdajom dijela naroda ugašena i hrvatski narod utonuo je u najcrnji komunistički mrak, u kome su proganjani i ubijani svi Hrvati koji su sanjali slobodu i nezavisnost, kazao je Skejo.

Svoj govor završio je rečima „Za dom“, a zatim su pripadnici devete divizije, koji su na uniformama nosili natpis „Za dom spremni“, uzvratili "spremni.“

Svečanosti je prisustvovao i ratni zapovjednik odbrane Vukovara Mile Dedaković Jastreb, koji je pozdravljen burnim aplauzom.

Najčitanije