Ex -Yu

Hrvatska neće prejudicirati granicu

Hrvatska neće prejudicirati granicu
Hrvatska neće prejudicirati granicu
Agencije

ZAGREB - Hrvatski premijer Ivo Sanader ponovio je juče da je nedopustivo da se bilateralna pitanja između Hrvatske i Slovenije podižu na evropski nivo.

Sanader je ponovio raniji stav da granična pitanja treba rješavati pred međunarodnim pravosudnim tijelom, upozorivši da Hrvatska neće pristati da joj susjedna zemlja u tom postupku zabrani iznošenje bilo kojeg argumenta koji bi Zagrebu išao u prilog.

"Hrvatska neće prejudicirati granicu, ali nećemo dopustiti da nam neko zabrani donošenje i iznošenje argumenata" rekao je Sanader, protumačivši ponašanje Slovenije kao mogući dokaz slabih argumenata slovenačke strane.

Slovenija je na međuvladinoj konferenciji EU za Hrvatsku, koja je 19. decembra održana u Briselu, blokirala otvaranje i zatvaranje deset poglavlja u pristupnim pregovorima između Zagreba i EU.

Ljubljana je svoj potez, koji je najavila nekoliko dana ranije, objasnila tvrdnjom da je Hrvatska u dokumentaciji predatoj za ta pregovaračka poglavlja prejudicirala rješenje spornih graničnih pitanja između dvije zemlje, što hrvatska vlada odlučno odbacuje.

Sanader je juče pozdravio najavu Slovenije da će ratifikovati protokol o članstvu Hrvatske u NATO-u, izrazivši uvjerenje da će Hrvatska, zajedno s Albanijom i drugim članicama, na samitu u aprilu sljedeće godine kao punopravna članica Saveza proslaviti njegovu 60. godišnjicu.

Vlada je juče utvrdila Nacionalni program za pristupanje EU za 2009, koji predviđa usklađivanje 57 zakona i donošenje 255 podzakonskih akata te 165 sprovedbenih mjera. Najviše će posla imati ministarstva pravosuđa, privrede, finansija i zdravstva, najavio je ministar spoljnih poslova Gordan Jandroković, ističući odlučnost Vlade da, uprkos trenutnom zastoju, završi pregovore do kraja 2009. godine.

Najčitanije