ZAGREB - Hrvatski sabor je danas donio zakon koji je proteklih dana izazvao buru u političkoj javnosti - riječ je o zakonu o pravosudnoj saradnji u kaznenim stvarima s članicama EU, kolokvijalno zvanom "Lex Perković".
U glasanju nisu učestvovali zastupnici HDZ-a, koji su napustili sabornicu, obrazlažući da "ne žele učestvovati u takvom udaru na vladavinu prava".
Za zakon je glasalo 78 zastupnika, a šest ih je bilo protiv.
Vlada i većina su odbile amandman kojim je nezavisna Jadranka Kosor tražila ukidanje vremenskog ograničenja za primjenu evropskoga naloga za hapšenje.
U zakonu je tako ostala odredba po kojoj će se taj institut primjenjivati samo na zločine počinjene nakon avgusta 2002.