Ex -Yu

I građani BiH odali počast Titu

I građani BiH odali počast Titu
I građani BiH odali počast Titu
D.T. , Agencije

BEOGRAD - Od smrti Josipa Broza Tita, doživotnog predsjednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, danas su se navršile 34. godine. Nekoliko stotina građana iz zemalja bivše države, među kojima i oni iz BiH, i ovog 4. maja su mu još jednom odali počast u Kući cvijeća u Beogradu, na mjestu gdje je sahranjen.

Među mlađim posjetiocima juče je bila i dvadesetogodišnja Emina Subaš iz Novog Travnika, koja je od roditelja slušala priče o Titu, te je iz radoznalosti došla da vidi čuvenu Kuću cvijeća.

Kazala je da je od roditelja čula da je Tito bio veliki vladar i da se u njegovo vrijeme živjelo bolje nego danas.

A u Zenici su u subotu članovi Udruženja "Josip Broz Tito" i brojni građani ovog grada okupljanjem i polaganjem cvijeća na spomen-obilježje "Ingot" u parku Papirna, uz čas istorije, odali počast i prisjetili se lika i djela doživotnog predsjednika SFRJ.

Tito je umro u bolnici u Ljubljani, a njegovoj sahrani u Beogradu 8. maja 1980.  godine prisustvovalo je više od 200 visokih zvaničnika iz 127 zemalja svijeta, dok mu je na ulicama Beograda, prema procjenama, počast odalo oko 700.000 ljudi.

Najčitanije