Ex -Yu

I šahistkinja u ministarskoj fotelji

I šahistkinja u ministarskoj fotelji
I šahistkinja u ministarskoj fotelji
Agencije

BEOGRAD - Kabinet premijera Ivice Dačića, diplomiranog politikologa sa prosječnom ocjenom 10 i titulom "Najevropljanina 2009", ima 19 članova - obrazovanih, 14 muškaraca i pet žena u punoj profesionalnoj zrelosti koji će se danas zakleti na odanost Republici Srbiji.

Da će dužnost člana vlade vršiti savjesno, odgovorno i predano obećaće ministri u vladi koja će imati četiri potpredsjednika i koja će, prema obećanju Dačića, biti najefikasnija uprkos tome što je najmanja od 1990. godine, neće biti feudalnog karaktera i djeliće sudbinu naroda.

Zajedničko za Dačića (koji je i ministar unutrašnjih poslova) i ostale ministre - Aleksandra Vučića, Suzanu Grubješić, Jovana Krkobabića, Rasima Ljajića, Nikolu Selakovića, Zoranu Mihajlović, Milana Bačevića, Gorana Kneževića, Bratislava Petkovića, Ivana Mrkića, Alisu Marić (na fotografiji), Velimira Ilića, Slavicu Đukić-Dejanović, Milutina Mrkonjića, Žarka Obradovića, Mlađena Dinkića, Vericu Kalanović i ministra bez portfelja Sulejmana Ugljanina je visoko obrazovanje, profesionalno usavršavanje, životno i političko iskustvo.

Posmatrani u svjetlu životnog doba, polne i obrazovne strukture, radnog iskustva.... obećavaju kvalitet koji će tek potvrditi, vjerovatno, najteži ispit koji su do sada polagali.

Sudbina građana i zemlje u procesu evrointegracija biće u rukama troje ljekara, četvoro ekonomista (među kojima je i šahisktinja - doktor nauka (Alisa Marić)), četvoro politikologa, tri pravnika, troje inženjera, jednog pozorišnog reditelja i jednog profesera geografije.

Ni drugi po moći, kako spekulišu predstavnici sedme sile, Vučić nije bio manje uspješan student od prvog (Dačića) - bio jedan od najboljih studenata Pravnog fakulteta u generaciji i stipendista Fondacije za razvoj naučnog podmlatka, ali i novinar.

Među ministrima su i potomci starih beogradskih porodica - Petković, reditelj, dramski pisac, kolekcionar starina, bibliofil, osnivač i vlasnik kolekcije "Muzeja automobila", ali i kamerne scene 'Moderna garaža".

Nagrađivani u oblastima kojima se bave u svojim redovima imaju još jednu interesantnu (šahovskih rječnikom rečeno) figuru - Alisu Marić (nekada vunderkinda), najbolju srpsku šahistkinju i doktora ekonomskih nauka čiji su sportski rezultati i danas neprevaziđeni u regionu.

Iskusni karijerni diplomara Mrkić je (uglavnom rijetkost u podjeli "političkog plijena") nestranačka ličnost, profesionalac ....biografija Zorane Milovanović obuhvata i angažman u Republici Srpskoj - bila je savjetnik za energetiku, tada premijera sada predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Neki se mogu podičiti objavljenim knjigama i stručnim radovima iz oblasti kojima se bave, ima ih koji žive uz moto "u zdravom tijelu zdrav duh" pa su, pored navijačke strasti, dijelili i poslove u prestižnim klubovima ili sportskim savezima...

Primjera radi, nekada demokrata, sada naprednjak Knežević u mladosti je igrao košarku, bio je na čelu Košarkaškog saveza Srbije i Crne Gore, a ništa manje zamimljiv podatak iz njegove biografije je i nagrada "Gradonačelnik sa vizijom" u godini u kojoj je Zrenjanin proglašen gradom budućnosti.

Dačić je bio predsjednik Košarkaškog kluba Partizan i potpredsjednik nacionalnog olimipijskog komiteta, Vučić direktor Sportskog centra "Pinki" u Zemunu...

Selaković je u više navrata pobjeđivao na nadmetanjima u besjedništvu, Bačević je među profesorima fakulteta i jedan od šest doktora nauka u vladi koju od "buduće" do "aktuelne" dijeli, prema najavi predsjednika Skupštine Nebojše Stefanovića, još nekoliko časova.

Ilić i Mrkonjić su ponovo "graditelji", jedna od žena koje će se useliti u Nemanjinu 11, Đukić-Dejanović, uprkos političkom djelovanju ne zaboravlja primarnu profesiju psihijatra i kontunuirano radi sa pacijentima u Kragujevcu, a među jednakima je i jedan bivši guverner (Dinkić) - najmlađi u istoriji Narodne banke.

Sudeći prema jezicima koje govore (prednjače engleski i francuski) teško je da će predstavnici Vlada Srbije, bar u tom pogledu, imati prepreke u bilo kom dijelu svijeta.

Najčitanije