Ex -Yu

Instrukcija o ponašanju zvaničnika na skupovima sa Kosovom

Instrukcija o ponašanju zvaničnika na skupovima sa Kosovom
Instrukcija o ponašanju zvaničnika na skupovima sa Kosovom
Agencije

BEOGRAD - Vlada Srbije usvojila je danas instrukciju za postupanje predstavnika drzavnih organa na skupovima posvećenim regionalnoj saradnji na kojima ucestvuju predstavnici privremenih institucija samouprave u Prištini, saopšteno je iz Vlade.

"Ova instrukcija obezbjeđuje asimetrično predstavljanje privremenih institucija samouprave u Prištini, i njome je predviđeno da, pored table na kojoj je ispisano "Kosovo *" (Kosovo sa zvjezdicom) u svim pratećim dokumentima tekst fusnote mora biti naveden najmanje pri prvom pominjanju u svakom pojedinačnom dokumentu", navodi se u saopštenju izdatom poslije današnje sjednice Vlade.

Dodaje se da je instrukcija donijeta sa ciljem otklanjanja štete nastale odsustvovanjem predstavnika drzavnih organa sa regionalnih skupova.

"Odsustvovanjem sa regionalnih skupova, na osnovu obaveze proizašle iz prethodne instrukcije, predstavnici Srbije bili su lišeni mogućnosti da na njima zastupaju državnu politiku prema Kosovu i

Metohiji i interese Srbije. Takođe, odsustvovanjem sa regionalnih skupova, Srbija je imala direktne i indirektne ekonomske štete", navela je Vlada.

Predstavnici državnih organa obavezani su da kod domaćina skupova i predstavnika Evropske unije insistiraju na dosljednoj primjeni predstavljanja privremenih institucija samouprave u Prištini, bez isticanja zastave i drugih obilježja, a zahtijevaće se i prisustvo predstavnika UNMIK-a.

"U slučaju da predstavnici privremenih institucija samouprave u Prištini nisu predstavljeni u skladu sa ovom instrukcijom, predstavnici državnih organa Srbije napustiće skup uz pisani protest organizatoru", navela je Vlada.

Najčitanije