BEOGRAD - Srbiju čeka teška borba protiv organizovanog kriminala, ali niko nije jači od države i ona može da se izbori s tim ukoliko to želi, rekao je juče ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.
On je upozorio i da će organizovani kriminal odgovoriti na tu borbu, a naročito kada počne da se primjenjuje Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom.
Dačić je juče najavio da će Nacionalnom savjetu za državnu bezbjednost Srbije predložiti izradu nove "bijele knjige" organizovanog kriminala, protiv kojeg Srbiju po njegovim riječima čeka teška borba.
"Taj 'katalog' organizovanih kriminalnih grupa mora da bude proizvod temeljnog kriminalističko-obavještajnog rada koji se ne zasniva na pričama i tračevima nego na realnim situacijama koje postoje u državi", rekao je Dačić.
Uz napomenu da ne želi da potcjenjuje niti da precjenjuje organizovani kriminal u Srbiji, ministar policije je rekao da je, ako u cijeloj Francuskoj postoji 20 organizovanih kriminalnih grupa, nemoguće da ih je u Srbiji 200.
On je naglasio da organizovani kriminal ne poznaje granice i da je zato od najveće važnosti saradnja policija zemalja u regionu. Najavio je da će naredne nedjelje u Zagrebu s hrvatskim kolegom potpisati memorandum o policijskoj saradnji s Hrvatskom.
Dačić je naveo i da je potrebna još bolja veza policije s tužilaštvom, što je ključno za uspješno obavljanje posla, a da potom nadležnost preuzima pravosuđe koje treba da završi posao.
"Policija će se u svojim redovima očistiti od kriminalaca. Očekujem da to uradi i pravosuđe", istakao je ministar, uz napomenu da veze pojedinaca s kriminalom ne treba da bacaju sjenku na cijelu policiju ili na cijelo pravosuđe.