PRIŠTINA, MOSKVA - Pomoćnik američkog državnog sekretara Nikolas Barns iznenađen je izjavom ruskog ambasadora u Beogradu, koji je rekao da će Rusija uložiti veto povodom rješenja za Kosovo ako prijedlog ne bude prihvatljiv i za Beograd i za Prištinu.
`Ne mogu da vjerujem da stalni predstavnik u Savjetu bezbjednosti prijeti vetom, a da još nismo vidjeli Ahtisarijev prijedlog`, rekao je Barns. Istakao je da je ruski ambasador `možda bio pogrešno citiran` i dodao da je `veoma iznenađen` što čuje `tako nešto`. `Nismo čuli tako nešto godinama, možda je bio pogrešno citiran`, rekao je Barns.
Američki ambasador u Srbiji Majkl Polt dijeli zabrinutost Stejt departmenta i ocjenjuje da razgovori o mogućem vetu Rusije na konačno rješenje statusa Kosova nisu konstruktivni. `Moramo biti vrlo pažljivi i vidjeti šta je zaista rečeno, a to je da će Rusija iskoristiti svoj uticaj da reaguje protiv ugrožavanja njenih interesa. To je potpuno prirodna izjava jer Rusija vodi računa o svojim interesima`, kaže on.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocijenio je da se do rješenja za Kosovo može doći jedino pregovorima, time odgovarajući na pitanje kako vidi izjavu ruskog ambasadora u Beogradu da rješenje mora odgovarati objema stranama - Beogradu i Prištini. `I ne vidim kako Savjet bezbjednosti UN može pristati na bilo koju zamisao kojom bi se odluka o tome nametnula jednoj od strana`, rekao je Lavrov u Briselu, poslije razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Draškovićem, tokom samita Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju. Lavrov je kazao da prilikom rješavanja budućeg statusa Kosova treba poštovati stavove obje strane i da se do rješenja može doći isključivo pregovorima, koji ne mogu biti ograničeni `vještačkim rokovima`.
Vuk Drašković je poslije susreta sa Lavrovim izjavio da će Marti Ahtisari prijedlog za status Kosova najprije podnijeti Kontakt grupi, a potom će taj prijedlog dati na uvid Beogradu i Prištini u cilju daljih pregovora. Eventualno dopunjeni prijedlog bio bi vraćen Kontakt grupi, koja će ga uručiti Savjetu bezbjednosti UN. To je bio i jednoglasan dogovor Kontakt grupe u septembru, podsjetio je Drašković.
Vuk Drašković je na samitu razgovarao s više šefova diplomatija, a prema njegovim riječima, svi su saglasni, od Rusije do SAD, da će svako rješenje budućeg statusa Kosova biti loše i izazvati nezadovoljstvo makar jedne strane, a najvjerovatnije obje strane. `Niko nije spreman da kaže da ima dobro rešenje, niti na koji način se može doći do kompromisa`, rekao je Drašković.
Ministar odbrane Rusije Sergej Ivanov upozorio je da bi na Balkanu mogli da izbiju novi sukobi ako se Beograd i Priština ne dogovore o budućem statusu Kosova.