ZAGREB - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je danas, povodom 16. godišnjice vojno-policijske akcije "Oluja", da su to bili "dani ponosa i slave koje niko više ne može osporiti niti dovesti u pitanje", prenijela je agencija Hina.
"Zbog jednog malog dijela događaja koji se nisu ni morali ni smjeli dogoditi često se neopravdano dovodi u pitanje smisao cijele operacije, što je netačno s vojnog, moralnog, političkog i svakog drugog stajališta", rekao je on.
Josipović je povodom obilježavanja Dana pobjede, Dana domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i godišnjice "Oluje" danas primio učesnike te operacije koja je počela 4. avgusta 1995. godine i dovela do egzodusa više od 200.000 Srba iz Hrvatske.
"S ponosom se sjećamo vašeg ogromnog doprinosa oslobađanju domovine. Vi predstavljate gotovo 200.000 učesnika bitke koja će zauvek ostati zlatnim slovima upisana u istoriju našeg naroda", rekao je Josipović okupljenim generalima i oficirima.
Hrvatski predsjednik je ocijenio i da je "Oluja" bila legalna, legitimna, brza, efikasna i brilijantna vojna akcija, u najvećoj mjeri u skladu s ratnim pravom.
"Svi mi u Hrvatskoj duboko i iskreno žalimo za svakom nevinom žrtvom, svakim nepotrebnim zločinom i svakim nepotrebnim razaranjem", rekao je on i dodao da je Hrvatska ponosna ne samo na pobjedu, već i na svoju snagu da se suoči i "s tim nezaobilaznim dijelom priče" i da kazni odgovorne.
U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao državni praznik Dan pobjede i domovinske zahvalnosti za akciju "Oluja". Od 2000. godine taj dan se obilježava i kao Dan oružanih snaga Hrvatske.