HAG - Svjedočenjem bivšeg pripadnika OVK Šefćeta Kabašija jutros je u Haškom tribunalu nastavljeno suđenje Ramušu Haradinaju zbog zločina nad Srbima i drugim nealbancima 1998. godine.
Kabaši je na pitanje tužioca šta je kao pripadnik OVK vidio u aprilu 1998. godine u zatočeničkom logoru u Jablanici i ko je bio glavni u logoru, uputio proteste i tužiocu i odbrani.
Haradinajevom braniocu Benu Emersonu poručio je da se ne miješa i da je za milione koje je primio mogao da pomogne beskućnicima i obogaljenima na Kosovu.
"Baš vas briga gdje je ko poginuo na Kosovu, a za mene je to vrlo važno", rekao je Kabaši Emersonu.
Ključni svedok optužbe Šefćet Kabaši negirao je danas na suđenju Ramušu Haradinaju pred Haškim tribunalom da je u selu Jablanica kod Dečana 1998. godine postojao pritvorenički centar OVK i da su u njemu bili zatvorenici.
"U Jablanici nije bilo zatvora, u to mogu da se zakunem. Nisam vidio zatvorenike, ljudi su lako mogli da ulaze i izlaze. Ne znam da se tamo dogodilo išta što je bilo zabranjeno", rekao je Kabaši, suprotno izjavama koje je ranije dao tužilaštvu za koje je tvrdio da nisu istinite.
Premda je tokom iskaza djelovao uznemireno i emotivno i drsko se odnosio prema tužiocu, Kabaši (35) je tvrdio da "nije pitanje" da li je on "uplašen". Ulazeći u sudnicu, svjedok je gledao prema optuženima. Njegov iskaz prvooptuženi Haradinaj pratio je često se smješkajući.
Kabaši je negirao i da je u Jablanici bio stražar, tvrdeći da je bio običan vojnik, a odbio je da odgovori na pitanje ko je bio zapovjednik OVK u Jablanici.
Pošto mu je tužilac Pol Rodžers predočio da je u ranijim izjavama tužilaštvu opisao pritvorenički centar i zarobljenike, te načinio skicu objekata, Kabaši je sugerisao da su ga istražitelji tužilaštva primorali da izjave potpiše i da one nisu istinite.
"Ima mnogo neistina u toj izjavi. Istražitelji su počinili mnogo grešaka koje su plaćene ljudskim životima. Vaši istražitelji su čak gori nego srpski. Srpski prebijaju, a vaši cijede krv na slamčicu", tvrdio je Kabaši.
Upitan zašto je jednu zgradu obilježio kao "pritvorenički centar", svjedok je odgovorio da na skici nije njegov rukopis.
"To nije bio pritvorenički centar, ja sam spavao u toj prostoriji. Ona je služila kao spavaonica za vojnike", kazao je Kabaši.
On je tvrdio i da ne prepoznaje zgrade u Jablanici na fotografijama koje mu je tužilac pokazao.
"Da li su ljudi bili zatvoreni u Jablanici, kao što ste opisali u izjavama", pitao je tužilac Rodžers.
"Nisam to rekao, ne znam", odgovorio je Kabaši.
Upitan da li je u Jablanici video Skendera Kućija i Pala Krasnićija, dvije žrtve navedene u optužnici, svjedok je odgovorio odrečno, iako je potvrdio da je obojicu poznavao.
Na ponovljeno pitanje, uzvratio je da "ne može da odgovori na to pitanje" i to "ne zato što ne želi".
Tokom prvog dijela iskaza, Kabaši je često odbijao da direktno odgovara na pitanja tužioca, postavljajući kontra-pitanja i upuštajući se u duge, nepovezane govore.
Rekao je da Tribunal "nije učinio ništa u vezi sa ratnim zločinima", da je sud "počinio mnogo zločina svojim djelima" i da "mora priznati svoje greške".
"Počinili ste mnogo zločina, a niko vam ne sudi", rekao je Kabaši, dodajući da "nema pravde".
On je pitao i šta je učinio da bude uhapšen i zatvoren sa optuženima za ratne zločine.
Kabašijevo svjedočenje bilo je odloženo 19. avgusta, pošto svjedok "nije bio u fizičkom i psihičkom stanju" da se pojavi pred sudom.
Kabaši, koji je jedan od ključnih svjedoka na suđenju Haradinaju, u vrijeme obuhvaćeno optužnicom bio je stražar u logoru u Jablanici.
U prvostepenom postupku protiv Haradinaja 2007. godine odbio je da svjedoči i pobjegao je iz Haga u SAD, čiji je državljanin, ali je u međuvremenu uhapšen i predat Haškom tribunalu, koji ga tereti za nepoštovanje suda.
Ponovljeno suđenje protiv bivšeg premijera Kosova i nekadašnjeg lidera OVK Haradinaja i saoptuženih Idriza Baljaja i Lahija Brahimaja počelo je 18. avgusta pred Tribunalom uvodnim riječima tužilaštva i odbrane.
Haradinaj, Baljaj i Brahimaj optuženi su za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na Kosovu 1998. godine.
Prvostepeno vijeće Tribunala oslobodilo je, u prvostepenom postupku, Haradinaja i Baljaja, a osudilo Brahimaja na šest godina zatvora.
Žalbeno vijeće je naložilo da im suđenje djelimično bude ponovljeno, po šest od 37 tačaka optužnice, uz obrazloženje da je tokom procesa bilo znatnih poteškoća u pribavljanju iskaza svjedoka pošto su mnogi od njih, kako je napisano u presudi, naveli strah kao razlog za nepojavljivanje pred sudom.
Ne plaši se, ali ne može da svjedoči
U nastavku ponovljenog suđenja Ramušu Haradinaju pred Haškim tribunalom, ključni svjedok optužbe šefćet Kabaši odbio je da odgovara na dalja pitanja tužioca, negirajući da je razlog za to strah.
Kabaši je, međutim, rekao da su "svjedoci-očevici ili ubijeni ili su nestali" i da je on "srećan što je još živ".
Na pitanje predsjedavajućeg sudije Bakone Molotoa da li je "uplašen da svjedoči i da li strahuje za svoj život zato što su drugi svjedoci ubijeni ili su nestali", Kabaši je, uz osmijeh, odgovorio: "Ne, ja nisam uplašen. Govorio sam o drugim svjedocima. To nije razlog, to je jedan od razloga. Mislim da je nevažno, beskorisno i nepravedno da svedočim, iako želim da kažem neke stvari."