BRISEL/BEOGRAD - Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je danas odluku srpske vlade o učešću Srbije na regionalnim skupovima i ocijenio da je Srbija time poslala "pozitivnu poruku u region i Evropu".
"Iskreno pozdravljam instrukciju Vlade Srbije od 2. septembra kojom je omogućena primjena sporazuma Beograda i Prištine o učešću na regionalnim skupovima", navodi se u saopštenju Kacina.
Kacin je takođe ocijenio da se tom odlukom "napokon stvara mogućnost za aktivnu, regionalnu i ekonomsku politiku Srbije".
"Samoizolacija i odsustvo Srbije sa nekih regionalnih skupova su u prethodnom periodu samo nanosili štetu ekonomiji i političkoj klimi u Srbiji i širem regionu", smatra Kacin.
"Vlada Srbije je ovom odlukom poslala pozitivnu poruku u region i Evropu i pružila svojevrsno uvjerenje da će i ostali dogovori iz dijaloga Beograda i Prištine biti uskoro primijenjeni. Pred dolazak premijera Ivice Dačića u Brisel, to predstavlja pravu poruku u pravom trenutku", naveo je Kacin.
Premijer Dačić sutra će u Briselu razgovarati sa evropskim zvaničnicima.
Vlada Srbije usvojila je juče instrukciju koja će omogućiti zvaničnicima Srbije da učestvuju na forumima sa Kosovom po uslovima koji su predviđeni sporazumima iz Brisela.
Prema toj odluci, pored table na kojoj je ispisano "Kosovo *" (Kosovo sa zvjezdicom) u svim pratećim dokumentima tekst fusnote mora biti naveden najmanje pri prvom pominjanju u svakom pojedinačnom dokumentu.
U fusnoti se navodi "ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i misljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti".