Ex -Yu

Kacin: Pregovori sa Srbijom sigurno neće početi ove godine

Kacin: Pregovori sa Srbijom sigurno neće početi ove godine
Kacin: Pregovori sa Srbijom sigurno neće početi ove godine
Agencije

NOVI SAD - Izvjestilac Evropskog parlament za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas u Novom Sadu da Srbija do kraja godine sigurno neće dobiti datum za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.

Kacin je nakon sastanka sa predsjednikom Skupštine Vojvodine Ištvanom Pastorom rekao da Srbija do početka pregovora mora da pokaže jasne rezultate u borbi protiv organozovanog kriminala i korupcije i vladavini prava.

"Mi želimo da ohrabrimo Srbiju da se osposobi i dokaže sama pred sobom, jer evropske institucije malo toga mogu da urade po pitanjima koja nema u svom mandatu", rekao je Kacin.

Kazao je da tokom posjete želi da prenese poruku svim institucijama u Srbiji da pripreme uvjeravanja da je zemlja osposobljena da se dokaže

na tim poljima i da je sposobna da počne razgovore o članstvu u EU. "To su pitanja fiskalne konsolidacije zemlje i nastavak pregovora sa

MMF-om, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, nastavak reforme pravosuđa. Ona treba da pokažu da li su nove garniture u potpunosti posvećene da u dogledno vrijeme naprave proboj u tim pravcima", rekao je Kacin.

Kacin je rekao da se znatan dio njegovog višednevnog boravka u Srbiji odnosi na posjete preduzećima "u kojima su primijećene zloupotrijebe od strane države prilikom privatizacije i reketiranju uspješnih".

"Pretežno je riječ o preduzećima sa čistim privatizacijama ili pritisku na uspješne da plate reket. To je jednostavno neshvatljivo, to nije evropska Srbija i oko toga se država mora jasno opredijeliti", rekao je Kacin.

Izvjestilac EU je rekao da je juče posjetio preduzeće DTD Ribarstvo, jutros je bio u ATP Vojvodina, a predstoji mu i posjeta zrenjaninskoj

Jugoremediji, za koju je rekao da je u pitanju borba da se sačuva farmaceutska industrija u Srbiji.

"To su kvalitetna radna mjesta i Srbija ne može da vidi budućnost ako sve kupuje vani, već nešto treba da radi i da se novac zaradi ovdje.

Zato treba hrabriti i podupirati one koji žele da vlastitim sredstvima i znanjem žele da sačuvaju radna mjesta i otvaraju nova", rekao je Kacin.

Govoreći o pitanju Vojvodine, Kacin je rekao da je Pokrajina najjači argument Srbije na putu u EU i ocijenio da su iskustva i kapaciteti koje ima Vojvodina u saradnji sa EU dragocjeni za Srbiju i da ih treba iskoristiti na najbolji način i prenijeti na druge regione.

Kacin je rekao da je osporavanje postojanja kancelarije Vojvodine u Briselu jedno "suludo" pitanje, jer ako svoje predstavništvo u EU mogu da imaju Kragujevac i Niš, on ne vidi razlog zašto ne bi mogla i Vojvodina.

"Bilo bi vrijeme da se emocije malo smire, da se neko podigne iznad tog nivoa i sagleda koliko to Srbija štete sama sebi uporno čini iz godine u godinu, kada sama sebe obmanjuje avetima kojih jednostavno nema", rekao je Kacin.

Ocijenio je da je Vojvodina bila kolateralna šteta odnosa prema Kosovu i da smo, kako je rekao Kacin, konačno došli u situaciju da se nova vlast u Srbiji prema Kosovu obraća znatno racionalnije, a ne emotivno i istorijski i da u tome treba naći prostor za političku i ekonomsku saradnju.

Pastor je rekao da je Kacina obavijestio o svim aktuelnim temama u Vojvodini i da je posebno bilo riječi o odluci Ustavnog suda Srbije kojom su osporene pojedine nadležnosti Pokrajine i inicijativi da se nađe način da se nastali problemi prevaziđu.

"Ja sam izvijestio Jelka Kacina o našim razmišljanjima i pronalasku kompromisnog rješenja koje će značiti iskorak iz situacije u kojoj se nalazimo", rekao je predsjednik Skupštine Vojvodine.

Pastor je dodao da je sa Kacinom razgovarao i o najavama pojedinih političara da bi vojvođansko pitanje trebalo internacionalizovati.

"Ta rečenica je za mene sadržinski problematična zbog toga što Srbija u fazi evropskog približavanja ne može razdvojiti pitanja koja su značajna samo sa aspekta unutrašnje politike od pitanja koja su značajna za evropsko približavanje. Pitanje Vojvodine ne treba internacionalizivati jer se ono ne može sakriti", rekao je Pastor.

Najčitanije