Ex -Yu

Karić: Nemam nameru da se vratim u Srbiju u kojoj sam opljačkan

Karić: Nemam nameru da se vratim u Srbiju u kojoj sam opljačkan
Karić: Nemam nameru da se vratim u Srbiju u kojoj sam opljačkan
Agencije

BEOGRAD - Biznismen Bogoljub Karić poručuje da nema namjeru da se vraća u Srbiju i da zato nema potrebe ni za kakvim tajnim dogovorima o tome, ali i da ga štite rezolucije Evropskog parlamenta i da će istraga protiv njega i njemu sličnih u Srbiji morati da bude obustavljena.

Karić u ekskluzivnom intervjuu za Tanjug kaže da je politička žrtva bivše vlasti, da je svoje firme gradio iz temelja, ali da je na kraju u Srbiji opljačkan.

Bivši vlasnik "Mobtela" otkriva da je zadovoljan radom svoje građevinske firme u Moskvi i da ga Interpolova potjernica, koju je Srbija raspisala 2006. godine kada je otišao iz zemlje, ne ometa da putuje u bilo koju državu na svijetu, osim u "voljenu Srbiju".

Objašnjava, naime, da Interpol ne blokira niti ugrožava ličnosti koje su motivisane na rasnoj, vjerskoj i političkoj osnovi i da zapravo taj član o zloupotrebi službenog položaja u privatnoj kompaniji, za šta se on tereti, Evropa naziva "članom za reketiranje poslovnih ljudi".

"Svako moje putovanje samo treba najaviti ranije, i ne postoji nikakav problem za boravak u bilo kojoj državi izuzev moje voljene Srbije", kaže Karić u prvom intervjuu nakon više godina ćutanja.

Upitan da li ima istine u medijskim napisima da su njegov povratak u Srbiju dogovorili predsjednik Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej, Karić, inače rođeni Pećanac, kaže da za tajnim dogovorima nema potrebe.

"Svima je jasno da je montiran politički proces pokrenula bivša vlast koju sam u kampanji za tri nedelje pomoću 'Bogoljubove salate' bacio na kolena. Bili su u potpunom šoku. Odmah nakon tih događaja javljeno mi je da će šef BIA uraditi sve da me više nema. Možete zamisliti šta to znači za političare koji večno govore o zapošljavanju stotine hiljada ljudi, a Srbiju su doveli do stečaja", kaže Karić.

Ukazuje da su sve međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava, kao i najveći dio srpske političke elite, potvrdili da je njegov slučaj politički motivisan time da je Pokret Snaga Srbije zasmetao tadašnjoj vlasti.

"Osam godina sam angažovao agencije koje se bave istragom o 'Mobtelu'. Ove agencije obezbedile su toliko materijala u kojima je potpuno jasno organizovana neviđena kampanja sa 87 hiljada medijskih napada na mene. Čak i da sam Hitler, moraćete priznati, malo je mnogo samo zbog 'Mobtela', uključujući i dva atentata na mene. Postoje ljudi koji su policiji priznali da su angažovani da me likvidiraju. Ja, koji nisam učestvovao ni u jednoj privatizaciji u Srbiji, i koji sam gradio svaku kompaniju iz temelja - ja sam opljačkan", naveo je Karić.

Potvrda toga su, kako navodi, mnoga sudska rješenja Vrhovnog suda Jugoslavije i Republike Srbije, koja se do danas ne izvršavaju i pored zahtjeva EU.

"Iza ovoga stoji Martin Šlaf i šef srpskog kartela Dač Mlađani Šulc, sa svojim centrima moći i delom tadašnjeg državnog aparata. Nije ni čudo što su svo državno dobro podelili sa svojim partnerima. Ostao im je veliki plen - 'Mobtel', i plan da Bogoljuba likvidiraju u pritvoru", navodi Karić.

On tvrdi da Srbija ni danas ne zna gdje su potrošene milijarde evra od prodaje "Mobtela", dok "Telekom", kako kaže, ni danas ne može biti prodat za tu cijenu.

"Dve milijarde evra dobila je Srbija od prodaje 'Mobtela', dok čitav iznos privatizacije srpskih kompanija iznosi oko dve milijarde evra. Na moj zahtev stručnjaci Evropske komisije su posle proučavanja hiljade stranica svrstali 'Mobtel' u proveru zbog zloupotreba tadašnje korupcionaške vlasti. U svojim rezolucijama od 2012. i 2013, kao i usvojenim izmenama zakona, član 359 EU, jasno je ukazala da ne može biti prekvalifikovana optužnica za odgovorno lice ili vlasnika kompanije", naveo je Karić.

Navodi da u dokumentu EU stoji da "ne mogu biti optuživani direktori ili vlasnici 'Fijata'" za poslovanje njihove kompanije u Kragujevcu, već odgovorno lice u toj fabrici.

"Ovo je jasan stav svih evropskih zvaničnika i garantuje zaštitu svim investitorima, kako iz Srbije, tako i stranim građanima", kaže Karić uz napomenu da je tokom posljednje zvanične posjete (slovački evroposlanik Eduard) Kukana kod najviših zvaničnika državne vlasti Srbije, traženo da tuzilastvo obustavi postupak protiv njega i njemu sličnih slučajeva, jer je to u skladu sa Rezolucijom Evropskog parlamenta i zakona Srbije.

Zaključuje, kaže, da istraga protiv njega i njemu sličnih slučajeva mora biti obustavljena, a sve drugo bi se smatralo već viđenim "silovanjem pravde i kompromitacijom pravosudne reforme".

Upitan da li neko od državnih zvaničnika održava kontakte s njim, Karić kaže da su njegovi kontakti mega-građevinski projekti od više miliona kvadratnih metara.

"Svakako da ne mogu da budem prvi u svetu, poput sportista Džajića ili Đokovića, od kojih su suparnici u strahu i trepetu, ali prezadovoljan sam što se naša kompanija nalazi na 37. mestu na međunarodnim rejtinzima za izgradnju projekata većih od million kvadratnih metara", ističe s ponosom Karić.

Objašnjava da je u posljednjih osam godina preuzeo sve poslovne obaveze koje "BK GROUP" radi već tri decenije u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, a posljednje tri godine i na prostoru Bliskog Istoka.

"Zamenio sam Dragomira, koji je ugradio temelje prvoj Jugoslovensko-sovjetskoj privatnoj mešovitoj kompaniji u Moskvi. Više puta sam izjavio da svojih budućih četrdeset godina želim da provedem sa porodičnim menadžmentom, trećom generacijom Srba sa Kosova, koji polako ali sigurno nasleđuju naše građevinske poslove", naveo je Karić.

A na pitanje da li postoje nove okolnosti vezane za slučaj koji mu se stavlja na teret, Karić kaže: "Nemam nameru da se vraćam. Moj cilj je bio da obezbedim pet milijardi dolara građevinskih poslova za naše i za partnerske kompanije 'BK GROUP'. Ovo sam odavno ispunio sa novim poslovima u Iraku. Ova godina biće okončana sa ugovorima većim od 15 milijardi dolara. Kao i uvek, postavljam sebi cilj da novi projekti donesu više od 20 milijardi dolara tokom sledeće godine."

Tvrdi da je to danas najveća politika, neophodna kako razvijenoj Americi, tako i Evropi.

"Presrećni su njihovi poslovni ljudi kada im obezbedite poslove za fabrike. Naši u Srbiji još uvek ne shvataju, nema poslova u Evropi i Americi, jer oni imaju problem sa hiper produkcijom i njima trebaju nova tržišta za prodaju svojih proizvoda. Najveći poslovi su u Aziji, na Bliskom Istoku i našoj velikoj bratskoj Rusiji, gde u red čekaju kod predsednika Putina predsednici i premijeri mnogih drzava da uposle svoje ekonomije u ovoj najtežoj deceniji po svetsku ekonomiju", ističe Karić.

Najčitanije