Ex -Yu

Kongresmeni poručili Keriju: Podržite Srbiju

Kongresmeni poručili Keriju: Podržite Srbiju
Kongresmeni poručili Keriju: Podržite Srbiju
N.N.

Grupa američkih kongresmena uputila je pismo državnom sekretaru Džonu Keriju u kome je izražena podrška nastavku evropskih integracija Srbije, kao izraz priznanja reformskim procesima u Srbiji, doprinosu regionalnoj stabilnosti i odgovornom obavljanju funkcije predsjedavajućeg OEBS-a.

Pismo su potpisali kongresmeni Ted Po i Emanuel Kliver II, kopredsjedavajući Srpskog kokusa, zatim predsjedavajući i kopredsjedavajući Potkomiteta za Evropu Dejna Rorabaher i Gregori V.Miks, čime je dobijena dvostranačka podrška rukovodstva tog Potkomiteta koji neposredno prati Srbiju i region, i predsjedavajući Pravosudnog komiteta kongresmen Bob Gudlat, piše B92.

Kongresmeni su se sa premijerom Aleksandrom Vučićem sastali tokom njegovog nedavnog boravka u SAD, a Kongresmen Rorabaher je sa premijerom razgovarala i u Beogradu, nakon čega je i usljedila podrška kongresmena.

Kongresmeni su u pismu državnom sekretaru Džonu Keriju pohvalili zalaganja SAD na Zapadnom Balkanu i istakli potrebu za pružanjem dodatne podrške Srbiji.

Dugoročna stabilnost na Zapadnom Balkanu je, kako su poručili, sastavni dio "naše nacionalne bezbjednosti".

"Srbija se nalazi na presudnom raskršću u procesu da postane punopravna članica Evropske unije (EU). Otvaranje prvih poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU simbolizovaće prekretnicu u procesu članstva", konstatovano je.

Napredak Srbije u procesu da postane članica EU će, kako su istakli, ohrabriti srpsku vladu da nastavi sa suštinskim i neophodnim reformama vladavine prava, dobrosusjedskih odnosa i odgovornog članstva u međunarodnoj zajednici.

"Članstvo Srbije u EU će unaprediti američke ciljeve za trajni mir i stabilnost u regionu. SAD bi trebalo da doprinese unapređenju procesa članstva Srbije, gdje god je to moguće, kao dijela naših zajedničkih strateških imperativa", istaknuto je.

Najčitanije