BEOGRAD - Predsjednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica izjavio je danas, povodom 17 godina od hrvatske vojne akcije "Oluja", da je najveća dužnost srpskog naroda da se sjeća i pomene svaku nevino stradalu žrtvu.
"Kao narod i država možemo graditi mirnu i sigurnu budućnost samo ako sačuvamo pamćenje na sve nedužno postradale Srbe", ocijenio je Koštunica u pisanoj izjavi.
Koštunica je istakao da "Oluja" predstavlja "strašan zločin etničkog čišćenja koji je Hrvatska počinila nad srpskim narodom".
"Umesto da prizna ovaj zločin, pokloni se pred nevinim žrtvama, Hrvatska slavi kao pobedu surovo ubijanje nedužnih i sramno proganjanje nemoćnih ljudi", istakao je Koštunica.
Koštunica je naveo da su "Srbi Krajišnici smišljeno ubijani i proganjani, sa ciljem da kao narod budu potpuno iskorijenjeni iz Hrvatske".
Predsjednik DSS smatra da je vojna akcija "Oluja" zločin, a zločin, kako je istakao, "nikada ne može biti pobjeda, nego najgori poraz i poniženje svake ljudskosti".
"Istina je da su sve države u Evropi okrenule glavu od ovog zločina samo zbog toga jer su žrtve bili Srbi", dodao je Koštunica.
Danas se navršava 17 godina od početka hrvatske vojne akcije "Oluja" koja je dovela do egzodusa više od 200.000 Srba iz Hrvatske.