ZAGREB - Poslije izjave premijera Srbije Aleksandra Vučića da je "Oluja" najtužniji dan u srpskoj istoriji, iz hrvatske Vlade stižu oštre reakcije.
Hrvatski mediji navode da je saopštenjem reagovao ministar odbrane Ante Kotromanović, koji je istakao da radikalna retorika nije dobar način komunikacije.
"Komentari osobe koja je '90. s puškom u ruci podsticala sve ono najgore i pozivala na ubistva i mržnju nisu nimalo vjerodostojni. Na ove najnovije pokušaje balansiranja krivice i izjednačavanja žrtve i agresora želim jasno da kažem - vrlo dobro znamo ko je bio agresor, a mjesta popust Srebrenice i Vukovara najbolje govore ko je bio žrtva. Operacija 'Oluja' je bila legitimna akcija koja je spriječila još jedan masakr, koji bi bio mnogo veći od Srebrenice", naveo je Kotromanović.
Prema njegovim riječima, premijer Srbije bi trebalo da više uvažava operaciju "Oluja".
"Bez nje bi danas vrlo vjerovatno morao da ode na još jednu komemoraciju i da se izvini za još jedan genocid. Sitne diplomatske igre ne mogu da iskrive istorijske činjenice. Rat se vodio u Hrvatskoj i BiH. Hrvatska je u posljednjih 20 godina izgradila državu koja ne podstiče mržnju i ne opravdava ono što je bilo loše i zato je danas članica EU i NATO. Nadam se da će vodstvo Srbije uvidjeti da je to jedini put koji vodi napred", zaključuje se u saopštenju Kotromanovića.