BEOGRAD - Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja podnijela je javnom tužilaštvu krivičnu prijavu zbog sumnje za nesavjesno pružanje ljekarske pomoći u vezi sa neželjenim ishodom porođaja u GAK "Narodni front", saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Ministarstvo je takođe podnijelo i zahtjev Prekršajnom sudu za pokretanje prekršajnog postupka zbog propusta u vođenju medicinske dokumentacije.
Mjere su preduzete na osnovu inspekcijskog nadzora, izveštaja o sprovedenoj unutrašnjoj provjeri kvaliteta stručnog rada i izveštaja o vanrednoj spoljnoj proveri kvaliteta stručnog rada, piše u saopštenju resornog ministarstva.
Spoljna stručna kontrola, koju su obavili profesori Kliničkog centra Vojvodine i Kliničkog centra Srbije utvrdila je da bi beba mogla biti živa da je carski rez izvršen ranije, prenijeli su mediji, istakavši da u izvještaju spoljnog nadzora stoji da su "oba ploda do 28. jula 2013. godine u sedam sati još bila u dobroj kondiciji, te je završavanje trudnoće u toku toga dana moglo rezultovati u rađanju djece slabije kondicije, ali ipak živih".
Kako su prenijeli mediji, spoljni stručni nadzor je utvrdio da je ordinirajući ljekar morao, ako nije prepoznao nastupajuću hipoksiju ploda na osnovu CTG zapisa, da insistira na ponavljanju i razjašnjenju istog, jer su obja zapisa tog dana bila daleko od idealnog.
S druge strane u nalazu članova unutrašnjeg nadzora, koji su jednoglasno donijeli i potpisali zaključak koji su 21. avgusta predali Ministarstvu zdravlja, navodi se da je sepsa uzrok smrti jedne od beba.
GAK "Narodni front" je dobio izvještaj spoljnih stručnih nadzornika o neželjenom ishodu blizanačkog porođaja 19. avgusta, na koji je podnio prigovor u roku od tri dana.
Blizanačka trudnoća završila se u GAK "Narodni front" smrtnim ishodom jedne od beba, koja je rođena mrtva, 29. jula.