Ex -Yu

Krivokapić pozvao SPC da se registruje u Crnoj Gori

Krivokapić pozvao SPC da se registruje u Crnoj Gori
Krivokapić pozvao SPC da se registruje u Crnoj Gori
Beta

PODGORICA - Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić pozvao je danas Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve (SPC) da se registruje u Crnoj Gori.

Krivokapić je ocijenio da bi tek poslije "legalizovanja" Mitropolije SPC bilo moguće da ona potpiše sporazum sa državom kojim bi se regulisali međusobni odnosi.

Premijer Igor Luksić je istovremeno saopštio da se "tema odnosa sa Pravoslavnom crkvom mora otvoriti", a odnos države i crkve "mora se riješiti tokom mandata ove ili neke naredne vlade".

Krivokapić i Lukšić su odvojeno u izjavama novinarima komentarisali pregovore SPC i Vlade o potpisivanju ugovora kojim bi se regulisali međusobni odnosi.

"Oni koji ne žele da se registruju u Crnoj Gori, ne poštuju pravni sistem drzave i politički djeluju protiv Crne Gore, nisu partner za Vladu... Sporazum Vlade i SPC je moguć tek kada ta vjerska zajednica legalizuje svoje postojanje u Crnoj Gori", ukazao je Krivokapić.

On je dodao da je to poziv SPC-u da se registruje i "postane legalan subjekt" u Crnoj Gori, a potom je moguće sklapanje ugovora sa državom.

Po Krivokapićevim rečima, Vlada bi trebalo da se dogovara sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom (CPC) koja je legalan subjekt u crnogorskom pravnom sistemu.

Premijer Igor Lukšić kazao je novinarima da je Vlada spremna na razgovore "da bi se premostile podjele u pravoslavlju".

"Ta tema se mora otvoriti korijenito, duboko, da bismo na pravni način odgovorili na okolnosti da je crnogorska crkva bila autokefalna, a istočnopravoslavna religija državna religija u Crnoj Gori. To čini budući ugovor sa Pravoslavnom crkvom bitno drugačjim od ugovornog stanja sa Svetom Stolicom", kazao je Lukšić.

Vlada Crne Gore i Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve (SPC) pregovaraju o sporazumu kojim bi trebalo da se definiše pravni status Mitropolije.

Najčitanije