Ex -Yu

Lajčak: Nema tehničkog dijaloga, sve je političko

Lajčak: Nema tehničkog dijaloga, sve je političko
Foto: Tanjug/AP/Arhiva | Lajčak: Nema tehničkog dijaloga, sve je političko
Srna

PRIŠTINA - Izaslanik EU za pregovore Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da u dijalogu dvije strane nema tehničkih pitanja, već da je sve političko.

Govoreći na okruglom stolu koji je onlajn organizovao Centar za evropsku politiku o temi "Dijalog Beograda i Prištine", Lajčak je naveo da kolegama stalno ponavlja da, ukoliko postoji bolja alternativa od normalizacije odnosa Prištine i Beograda i integracije regiona u EU, onda treba da mu to kažu kako bi odustao od traženja rješenja.

On je ocijenio da je svaki sastanak u Briselu, pa i posljednji, koji je trajao dva dana, politički dijalog.

Lajčak je najavio da će u srijedu, 15. septembra, doputovati u Prištinu, gdje će boraviti tri dana kako bi se sastao sa predstavnicima kosovskih institucija i političkih partija, odakle će otputovati u Beograd.

On je rekao da su strane u dijalogu zatražile dijalog i sada moraju dokazati da su spremne za sporazum i integraciju u EU.

Lajčak smatra da se sa premijerom privremenih institucija u Prištini Aljbinom Kurtijem može ponuditi "istorijski sporazum o normalizaciji odnosa sa Srbijom".

Prema njegovim riječima, sporazum o normalizaciji odnosa bi pomogao cilju Vlade /samoproglašenog/ Kosova u borbi protiv korupcije i uspostavljanju vladavine prava.

"Sve što smo postigli na zapadnom Balkanu postignuto je zahvaljujući saradnji sa SAD. Nastavićemo saradnju sa administracijom predsjednika DŽozefa Bajdena", poručio je Lajčak. /kraj/nz/ljlj

Najčitanije