Ex -Yu

Lavrov o problemima na Balkanu

Lavrov o problemima na Balkanu
Lavrov o problemima na Balkanu
N.N.

MOSKVA - Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov upozorio je zapadne zemlje na opasnost zaoštravanja situacije u Makedoniji.

"U Makedoniji je trenutno izuzetno složena situacija, možemo je čak nazvati i svojevrsnom krizom, koja je umnogome veštački izazvana i koja vodi ka društvenoj podeli“, rekao je on.

Lavrov je izrazio nadu da "Zapad razumije opasnost te situacije“.

Kada je riječ o Crnoj Gori, Lavrov je rekao da žali što je ta zemlja riješila da uđe u NATO.

"Crna Gora je popustila pred ultimatumom — ili Rusija ili NATO. Ona se odlučila da zanemari ekonomski aspekt i da žrtvuje odnose sa Rusijom. Neka je ta odluka na savjesti crnogorskih lidera, kao i na rukovodiocima NATO-a. Međutim, apsolutno je neshvatljivo kako će članstvo Crne Gore doprinijeti povećanju bezbjednosti NATO-a“, dodao je on.

Ruski ministar se osvrnuo i na problematiku cjelokupnog balkanskog regiona, pogotovu kada je riječ o navodnim provokativnim dejstvima Rusije, rekavši da "sve normalne veze balkanskih zemalja sa Rusijom istog časa postaju briga pojedinih zvaničnika koji to komentarišu kao miješanje Rusije u unutrašnja pitanja Balkana“.

"Mi se ne plašimo takvih izjava, naši stavovi se poklapaju sa stavovima mnogih zemalja Balkana“, rekao je.

Lavrov se osvrnuo i na optužbe upućene Moskvi na račun miješanja u izborni proces drugih zemalja i naglasio da se Rusija time ne bavi.

"Mi se ne miješamo u unutrašnja pitanja drugih zemalja, između ostalog i u izborne procese. Zapanjim se svaki put kada pročitam u novinama apsolutne izmišljotine o navodnom miješanju u izbore u Francuskoj ili Njemačkoj“, rekao je on.

Lavrov je dodao i da će se Rusija sa apsolutnim poštovanjem odnositi prema rezultatima izbora i u Francuskoj i u Njemačkoj.

(Sputnjik)

Najčitanije