PANČEVO Predsjednici Srbije i Makedonije Boris Tadić i Branko Crvenkovski prisustvovali su juče u Pančevu svečanom obilježavanju 60 godina od doseljavanja Makedonaca u Južni Banat i Vojvodinu.
Oni su u Pančevu otvorili kancelariju Nacionalnog savjeta Makedonaca u Srbiji, a u obližnjem selu Jabuka, u kojem živi najveći broj pripadnika ove manjine, razgovarali sa predstavnicima Nacionalnog savjeta i lokalne samouprave.Poslije svečane akademije u Pančevu, predsjednik Tadić je izrazio zadovoljstvo što sa predstavnicima makedonske nacionalne manjine ima priliku da razgovara o tome kako da se unaprijede kultura i obrazovanje Makedonaca u Srbiji, i kako lokalne i republičke vlasti mogu da pomognu u tome.
`Prisustvo predsjednika Makedonije je značajan podstrek očuvanju identiteta i kulturnom razvoju Makedonaca u Srbiji, ali i prilika da porazgovaramo o tome kako ćemo stvoriti što bolje ekonomske uslove za život Makedonaca i svih drugih građana Srbije u narednim godinama`, dodao je.
Predsjednik Branko Crvenkovski izrazio je zadovoljstvo položajem Makedonaca u Srbiji, i podvukao da Makedonci u Srbiji i Srbi u Makedoniji predstavljaju još jedan most prijateljstva između dva naroda i dvije države.
U Jabuci je, osim nekoliko stotina mještana, Tadića i Crvenkovskog dočekala i manja grupa pripadnika Srpske radikalne stranke koji su držali transparente `Sloboda za Šešelja` i `Oslobodi Jovana`.