ZAGREB - Ljude treba naučiti da ulove ribu, a ne da im se cijelo vrijeme daje, poručio je hrvatski premijer Zoran Milanović u "aktuelnom prijepodnevu" odgovarajući laburisti Mladenu Novaku što Vlada kani učiniti u obnovi hrvatske industrije.
"U okviru zakonskih mogućnosti i pravila o tržišnoj utakmici učinićemo sve, ali obećavati da ćemo učiniti nešto što ne možemo ili ne smijemo tako da diskriminiramo druge na tržištu, to ne možemo učiniti", rekao je hrvatski premijer.
Novak je Milanovića podsjetio kako je krajem 2011. u Sisku obećao spas Sisačke željezare, Segestice Sisak i HERBOS-a. Te dvije firme danas ne postoje, rekao je Novak, upozoravajući i da je HŽ CARGO gotovo uništen, da je upitna sudbina Petrokemije i Rafinerije Sisak, javila je Hina.
"Takva obećanja nismo nikada davali i nećemo davati", uzvratio je Milanović ističući kako neke od firmi koje Novak spominje rade i konkurentnije su nego ikada, s manje zaposlenih.
"Neki će, nažalost, u ovoj utakmici morati položiti oružje, ali nastaće novi i jači koji će se boriti, koji će izvoziti", rekao je Milanović, poručivši da "ljude treba naučiti da ulove ribu, a ne da im se cijelo vrijeme daje".
"Ako gladuju - treba im dati ribu, ali treba učiniti sve da ne gladuju i da tu ribu ulove sami", bio je jasan premijer.
HDZ-ovi zastupnici su bojkotovali Milanovića na "aktuelnom prijepodnevu", a zbog takvog stava HDZ-a bila je određena i kraća pauza, jer je Martina Dalić ustrajala da na njeno pitanje odgovori potpredsjednik Vlade Branko Grčić, kojeg tog trenutka nije bilo u skupštinskoj sali, a ne premijer Zoran Milanović.
Nakon što se Grčić vratio, Dalić ga je upitala zašto misli da su EU i Evropska komisija prepreka privrednom rastu u Hrvatskoj.
Grčić joj je odgovorio da su njegove riječi krivo prenesene te naglasio da hrvatska vlada izvanredno sarađuje s EK.
Podsjetio je da će sljedećeg sedmice na "road showu" ponuditi euroobveznice, a požalio se da se mnogi iz dnevno-političkih razloga "služe neprimjerenim sredstvima i dovode u pitanje ugled RH".
Prva potpredsjednica Vlade i ministar spoljnjih i evropskih poslova Vesna Pusić saglasila se kako je izjava crnogorskog dužnosnika da "Prevlaka nikad nije pripadala ni Hrvatskoj, ni Crnoj Gori i da pola Prevlake treba pripasti Crnoj Gori" potpuno neutemeljena i neodgovorna, ali i poručila da u ovom trenutku treba ozbiljno raditi na rješavanju problema, a ne razmjenjivati "bombastične" izjave.
HDZ-ov zastupnik Frano Matušić upitao je, naime, Pusićevu zbog čega je izostala njena i reakcija Vlade na "drsku i neutemeljenu" izjavu direktora crnogorske državne uprave za nekretnine o Prevlaci.