Ex -Yu

Mladi Albanci, Romi i Bošnjaci stažiraju u institucijama

Mladi Albanci, Romi i Bošnjaci stažiraju u institucijama
Mladi Albanci, Romi i Bošnjaci stažiraju u institucijama
Beta

BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Milan Marković primio je danas u Palati Srbije deset mladih pripadnika nacionalnih manjina koji će stažirati u četiri državne institucije.

"Cilj ministarstva je integracija manjina u državne institucije. To je i jedan od primarnih zadataka Koordinacionog tijela na čijem se čelu nalazim", rekao je Marković na prijemu kome su prisustvovali zamjenika šefa Misije OEBS-a u Srbiji Tomas Mur i zamjenika ambasadora Velike Britanije Dejvid Mekfarlen.

Marković je pojasnio da je cilj programa povećanje učešća nacionalnih manjina - albanske, romske i bošnjačke, u javnom životu i njihovo uključivanje u državne ustanove - u institucijama koje su od najvećeg značaja za ostvarivanje kolektivnih prava manjina.

Prema njegovim riječima, jedan od ciljeva Ministarstva je da podstiče mlade iz manjinskih zajednica da konkurišu za radna mjesta u državnoj upravi Srbije.

Pored Uprave za ljudska i manjinska prava, izabrani studenati stažiraće i u Ministarstvu prosvjete i nauke, Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog drustva, kao i u Koordinacionom tijelu za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa.

"Nacionalne manjine kroz konkretne primjere treba da shvate da su im vrata otvorena i da je njihova pomoć u društvu dobrodošla i očekivana", naveo je Marković.

Šefa OEBS-a u Srbiji Tomas Mor naglasio je da je veoma zadovoljan što ta misija može da bude dio tog programa.

"Nekada u ministarstvima nisu bili zastupljeni pripadnici nacionalnih manjina, a današnji događaj predstavlja mali korak na ispravljanju takvog odnosa prema manjinama", izjavio je Mor i dodao da bi državne institucije trebalo da predstavljaju različitosti Srbije.

Britanskog ambasadora Mekfarlen ocijenio je da će projekat biti na korist svih učesnika i da će doprinijeti boljoj integraciji manjina.

Projekat je pokrenula Uprava za ljudska i manjinska prava Ministarstva

za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Najčitanije