HELSINKI Predsjednik Srbije Boris Tadić juče je u Helsinkiju rekao da general Ratko Mladić mora biti uhapšen i predat Tribunalu u Hagu.
On je `trojki` EU predložio da se pregovori sa Beogradom nastave do kraja ove godine i da se postavi uslovna klauzula da se ugovor primijeni onog trenutka kada se završi saradnja s Haškim tribunalom.
`Moj predlog je bio da se postavi ta klauzula i završetak saradnje s Haškim tribunalom će biti prvi prioritet nove demokratske vlade`, kazao je Tadić nakon sastanka sa evropskom `trojkom` na kojem je fokus bio na nastavku pregovora o stabilizaciji i pridruživanju.
Komesar za proširenje EU Oli Ren upozorio je da pregovori o stabilizaciji i pridruživanju ne mogu biti nastavljeni dok Ratko Mladić ne bude u Haškom tribunalu.
`Vjerujem da će srpska vlada ovo pitanje shvatiti veoma ozbiljno. U ponedjeljak ćemo ponovo razmotriti napredak koji je Beograd napravio kada je u pitanju saradnja s Haškim tribunalom. Tom prilikom će ponovo biti održan sastanak evropske 'trojke' sa Srbijom`, kazao je Ren.
Tadić je istakao da je ispunjenje saradnje sa Haškim tribunalom obaveza Vlade Srbije i da su neki krediti u vezi s tim odavno potrošeni.
`Ja sam ovde da bih vratio te kredite. Očekujem da premijer obavi razgovor sa 'trojkom' u Luskemburgu. Ne smemo da ponovimo greške iz prošlosti. Mi veoma dobro znamo da je uslov i za potpisivanje Ugovora o stabilizaciji i asocijaciji dovršetak saradnje sa Haškim tribunalom i izručenje Ratka Mladića. To je prioritet i ove i svake druge demokratske vlade. Bez rešenja tog problema nema ni evropske perspektive za Srbiju`, kazao je Tadić.