ZAGREB - Sudija istrage Okružnog suda u Zagrebu odredio je kućni pritvor dvojici mladića osumnjičenih za izazivanje požara u soliteru Vjesnika.
To znači da je zaključeno da se svrha pritvaranja može ostvariti i njihovim boravkom kući, te će biti pušteni iz Remetinca nakon što se provjeri da li u svojim domovima imaju uslove za istražni zatvor, potvrdili su advokati drugoosumnjičenog Luka Kipa i Ivan Orešković. Odluka, međutim, nije pravosnažna, već državno tužilaštvo, ali i odbrana, imaju pravo žalbe.
Obojica 18-godišnjaka osumnjičeni su za teška krivična djela protiv opšte bezbjednosti i dovođenje u opasnost života i imovine. Sumnja se da su na višem spratu zapalili kartonsku kutiju i papir, što je dovelo do brzog širenja požara i velike materijalne štete.
Ispitivanje svjedoka
Svi svjedoci koji su bili u zgradi te večeri, a sumnja se da ih je bilo petnaestak, u međuvremenu su ispitani.
Pročitajte još:
Mladići osumnjičeni za paljenje Vjesnika idu u zatvor
Mladići (18) osumnjičeni za požar u Vjesnikom neboderu: TiKTok izazov pošao po zlu?
Maloletnici iz društva koje je boravilo u zgradi, a među kojima su bila i dvojica 18-godišnjaka osumnjičenih za izazivanje požara, policiji su u svojstvu svjedoka opisali kako su proveli popodne i veče.
Prema njihovim iskazima, u Vjesniku su boravili već od 17 časova, pili alkohol i pušili, a opuške su gasili po zgradi. Dvojica osumnjičenih pridružila su im se nešto prije 22 časa. Svjedoci su naveli i da su u zgradi čuli dvojicu čuvara kako igraju stoni tenis.
U zgradu su ušli kroz razbijeno staklo, a boravak su snimali jer je, kako su rekli, bio dio TikTok izazova, prenosi Index.hr.