ZAGREB - Na zagrebačkom Mirogoju danas je u 11.55 sahranjen politički emigrant Zvonko Bušić, koji se u nedjelju ubio.
U 15 sati se održava misa zadušnica u crkvi sv. Mati Slobode.
Tportal prenosi da se dio prisutnih, uglavnom ratnih veterana, nakon sahrane uputio prema Markovom trgu kako bi izrazio nezadovoljstvo vladajućima. Na Markovom trgu ih očekuju jake policijske snage.
Sveštenik je održao propovijed drhtavim glasom, a Bušiću je recitovana pjesma Tomislava Marijana Bilosnića, autora knjige "Zvonko Bušić".
Već prije 11 sati stvorio se velik, stotinjak metara dug red ljudi koji su došli izraziti saučešće porodici. Na Mirogoju je više hiljada ljudi, uključujući i mnoštvo branilaca u uniformama, a tamo su i pripadnici 1. gardijske brigade Tigrovi. Među prisutnima su i Josip Klem, Vladimir Šeks, Zdravko Mamić, Darinko Kosor, Dorica Nikolić, Pero Kovačević, Miroslav Rožić, Ante Beljo, Željko Sačić, Ljubo Ćesić Rojs, Tomislav Horvatinčić... Privatno su došli i mnogi novinari, poput Hloverke Novak Srzić. Došao je i popularni muzičar Marko Perković Tompson.
Velik broj ljudi koji je želio ispratiti Zvonka Bušića izazvao je gužve u saobraćaju i manjak slobodnih parkirališnih mjesta.
Podsjetimo, Bušić se ubio vatrenim oružjem u svojoj kući u Rovanjskoj u nedjelju u šest sati ujutro. Ostavio je dva oproštajna pisma, supruzi i porodici, te prijateljima i Hrvatima. Dražen Budiša je javnosti preneo da je na jednom mjestu u pismu Bušić napisao kako više "nije mogao živiti u Platonovoj pećini".
Bušić je zbog otmice aviona 1976. godine i postavljanja bombe zbog koje je poginuo jedan policajac u američkom zatvoru proveo 32 godine, a 2008. je pušten na slobodu. Politički se aktivirao pokušavajući ujediniti hrvatsku desnicu, ali mu nije uspjelo te je 2011. objavio kako se povlači iz politike.
"Povlačim se iz hrvatskog političkog života jer ne želim ni na koji način doprinijeti daljnjem usitnjavanju domoljubnih političkih snaga u Hrvatskoj", rekao je tada Bušić.
"Angažirao sam se politički jer sam želio suzbiti apatiju koja je zahvatila Hrvate, a eto, nakon svega, apatija je, čini se, zahvatila i mene", samoironično je rekao u avgustu 2011. Zvonko Bušić za "Večernji list".