PODGORICA - Savez udruženja raseljenih sa Kosova i Metohije u Srbiji i Crnoj Gori saopštio je da raseljeni Srbi i Crnogorci neće učestvovati na novembarskim lokalnim izborima u pokrajini bez čvrstih garancija međunarodne zajednice da će oni biti statusno neutralni i da neće značiti bilo kakvo davanje legitimiteta samoproglašenom Kosovu.
"Kao uslov za izlazak na lokalne izbore na Kosovu i Metohiji tražimo garancije Brisela i za hitno stvaranje uslova za povratak raseljenih i vraćanje i obeštećenje naše uzurpirane i uništene imovine na Kosovu i Metohiji", navodi se u saopštenju, koje je potpisao kopredsjednik Saveza Milenko Jovanović.
U saopštenju se ističe da je to jedinstven stav svih relevantnih udruženja raseljenika u Srbiji i Crnoj Gori.
"Oznake `državnosti` Kosova i Metohije ne želimo da vidimo ni na prijavama za upis u birački spisak, niti na glasačkim listićima, a još manje u praksi, nakon izbora zakazanih za 3. novembar", dodaje Jovanović i napominje da će u suprotnom Srbi i Crnogorci raseljeni sa Kosova i Metohije bojkotovati izbore.
On podsjeća da je Kosmet od 1999. godine pod protektoratom UN u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti 1244, te da se u skladu s tim očekuje i organizuja lokalnih izbora u pokrajini.
Savez, kako se navodi, uvažava napore državnog rukovodstva Srbije s ciljem stvaranja uslova za održavanje izbora koji bi bili statusno neutralni, ali i stav Privremene skupštine AP Kosova i Metohije da izbore treba bojkotovati pod okolnostima kakve jesu.
"Konsultovaćemo i Njegovu svetost patrijarha srpskog Irineja i Sinod Srpske pravoslavne crkve /SPC/, bez kojih nećemo donositi nikakvu značajniju odluku, kako smo i do sada radili", naveo je Jovanović.