BEOGRAD - Farmaceutska kompanija "Fajzer", koja je priznala da je čitavu deceniju plaćala ljekare da bi povećali prodaju lijekova, u posljednje tri godine potrošila je oko 200 miliona dinara (1,69 miliona evra) za doktore iz Srbije, piše "Blic".
Ljekare raznih specijalnosti, najviše kardiologa, gastroenterologa, neurologa, oftalmologa, vodili su na kongrese u Ženevu, Ameriku, Švedsku, Norvešku...
Jedan od posljednjih u nizu kongresa na koje su vodili stručnjake iz Srbije je Svjetski kongres kardiologa u Dubaiju, za šta je kompanija potrošila oko četiri miliona dinara (oko 33.800 evra).
U Dubai je otputovalo dosta srpskih ljekara, pa su zbog toga u bolnicama uvedena praznična dežurstva.
Prema optužnici koja je podignuta protiv ove kompanije, "Fajzer" je srpske ljekare podmićivao od 2001. do 2007. godine.
U prijavi se navodi primjer ljekara bliskog Ministarstvu zdravlja Srbije kome je predstavnik "Fajzera" platio put na kongres u Čileu.
Sagovornici lista naveli su da se najvjerovatnije radi o nekom uticajnom profesoru, načelniku odjeljenja ili direktoru klinike.