ZAGREB - Pitanje odnosa u srpskoj zajednici u Hrvatskoj ne silazi sa stranica hrvatskih novina, a vladin Savjet za nacionalne manjine je, povodom iznijetih primjedbi na račun trošenja budžetskih sredstava u Srpskom nacionalnom veću (SNV), upozorio udruženja da dostave zapisnike s godišnjih skupština da ne bi izgubili pravo na trogodišnje sufinansiranje.
Predsjednik vanparlamentarnog Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula optužio je predstavnika SNV-a i zastupnika u Saboru Milorada Pupovca da dvije godine nije sazvao Skupštinu tog tijela.
Džakula, naime, smatra da bi Vladu Hrvatske trebalo da zanima na šta je, kako se navodi, Pupovac potrošio 20 miliona kuna u periodu od dvije godine.
Tema trošenja novca u SNV-u i odnosa Pupovca prema ostalim srpskim udruženjima i institucijama za koje se tvrdi da on ne može da kontroliše, našla se u centru pažnje hrvatske javnosti nakon polemike Pupovca sa hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
Josipović je, naime, prethodno oštro napao nedjeljnik "Novosti", glasilo Srba u Hrvatskoj, koje izdaje SNV i koje se finansira iz državnog budžeta.
Da postoje problemi sa opravdavanjem utrošenog novca među nacionalnim manjinama, potvrđuje i upozoravajući dopis Aleksandra Tolnauera, predsjednika Savjeta za nacionalne manjine, krovne institucije hrvatske vlade koja raspoređuje i nadzire trošenje čak 120 miliona kuna koliko Hrvatska izdvaja prvenstveno za kulturne i izdavačke aktivnosti manjina, prenosi "Jutarnji list".
U dopisu od 15. juna ove godine Tolnauer je obavijestio sva udruženja i institucije manjina da su svi budžetski korisnici dužni da dostave zapisnike sa održanih godišnjih skupština.
"Obavještavamo one koji nisu do 13. juna dostavile dopunu godišnjeg izvještaja o utrošenom novcu za 2011. godinu , a ukoliko to ne učine sufinansiranje za 2012. godinu će biti prekinuto, a doznačena sredstva se moraju vratiti i izgubiće pravo na sufinansiranje na rok od tri godine...", navodi se u pismu Savjeta.
Tolnauer se ogradio rekavši da ne smije da se uključuje u politička prepucavanja predstavnika Srba i predsjednika Hrvatske, istakavši da je SNV-u dat rok do kraja septembra da dostavi tražene podatke.
On je rekao da se taj rok odnosi i na druga udruženja i institucije.
U dopisu SNV-a i SDŠ-a ranije je istaknuta zabrinutost zbog sukoba Josipović-Pupovac, jer "taj potez podiže tenzije u ionako krhkim međunacionalnim odnosima u društvu".
Predsjednik Srpske sloge Staniša Žarković je, pak, u otvorenom pismu koje je potpisalo sedam srpskih udruženja i institucija ukazao da je Josipović "s pravom ukazao na štetno djelovanje Pupovca".
Oni, takođe, smatraju da je hrvatski predsjednik s pravom progovorio o političkom monopolu koji je Pupovac izgradio u nastojanju da bude jedini pripadnik srpskog naroda u Hrvatskoj koji, kako se navodi, "ima pravo da misli".