BEOGRAD- Epidemiološka situacija u poplavljenim područjima u Srbiji je stabilna, ali potencijalna opasnost od pojave zaraznih bolesti još nije prošla, rekao je danas državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Srbije Berislav Vekić.
On je na sjednici Odbora Skupštine Srbije za zdravlje i porodicu rekao da će tek kroz dvije do tri nedjelje moći sa sigurnošću da se kaže koliko se uspjelo u sprečavanju zaraza nakon katastrofalnih poplava.
Direktor Instituta za javno zdravlje Srbije Dragan Ilić rekao je da je najveća opasnost prijetila od centralnih sistema vodosnabdijevanja, ali da je pravovremeno reagovanje nadležnih rezultiralo time da nema "nijedan prijavljeni slučaj infekcije kao posledica zdravstveno neispravne vode".
Ilić je naveo da se broj evakuisanih u centrima za kolektivni smještaj smanjio na 1.398 osoba, da se taj broj konstantno smanjuje i očekuje se da će centri biti potpuno ispražnjeni u narednim nedjeljama.
On je istakao da su pripreme za povratak evakuisanih dosada završene u oko 1.000 kuća.
Direktor Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda Slobodan Tošović naveo je da još samo pet gradova u Srbiji nema ispravnu vodu za piće: Obrenovac, gdje stanovnici imaju tehničku vodu, u Paraćinu, Svilajncu i Babušnici gdje piju vodu iz cisterni, dok je Doljevac bez vode za piće.
Predsjednik Odbora Slavica Đukić Dejanović najavila je da će Odbor uskoro ponovo razmatrati epidemiološku situaciju u poplavljenim područjima.