BEOGRAD - Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je večeras da je Srbija sigurna zemlja za sve poštene građane, a da će borba protiv kriminala i korupcije biti bespoštedna i da niko neće biti zaštićen.
Stefanović je, na svečanosti u Sava centru u Beogradu povodom Dana MUP-a, slave i Dana policije Srbije, istakao da za kriminal i korupcije nema i ne može biti razumijevanja.
"Naša dužnost je da opravdamo poverenje u policiju, tako što ćemo graditi zajedništvo i timski duh i pokazati da u Srbiji nema zaštićenih. Svako ko se ogreši biće najstrožije kažnjen. Nemir treba da osećaju samo oni koji su se ogrešili o zakone", rekao je Stefanović.
On je istakao da se posebno mora otkrivati kriminal i korupcija u redovima policije, gdje ne smije biti zaštićenih i da niko neće moći da se sakrije iza uniforme, značke ili čina.
Stefanović je rekao da je ponosan na aktivnosti policije tokom poplava i da nije mogao da pretpostavi da će se prvih dana od preuzimanja dužnosti ministra policije Srbija naći u vanrednoj situaciji.
Direktor policije Srbije Milorad Veljović rekao je da je tokom prošle godine policija rasvijetlila nasloženije predmete u kojima je država oštećena za gotovo milijardu evra.
Veljović je naveo da korupcija i nečasni policajci, kojih je manjina, narušavaju ugled policije, te dodao da interesne grupe vrše pritisak na policiju, jer ugrožava njihovo postojanje.
"Najenergičnije ćemo im se suprotstaviti i nećemo dozvoliti da budu deo našeg sistema", istakao je Veljović.
On je podsjetio na ulogu svih jedinica policije u spašavanju ljudi tokom poplava, navodeći da Srbija mora biti ponosna na njih.
"Policija deli sudbinu svog naroda, pomaže kada je najteže", rekao je Veljović i podsjetio da je prošle godne tokom obavljanja službenih zadataka poginulo četiri pripadnika MUP-a Srbije.
Ovogodišnja svečanost je obilježena bez pokaznih vježbi pripadnika MUP-a Srbije, a u velikoj sali Sava centra je održan umjetnički program, prikazan dokumentarni film o učešću i podvizima policije u spasavanju ljudi u poplavama, te podijeljene nagrade policajcima herojima.
Svečanosti su prisustvovali predsjednik Skupštine Srbije Maja Gojković, ministri Srbije, NJegova svetost patrijarh srpski Irinej, predstavnici vjerskih zajednica u Srbiji, kao i pravosuđa, vojske i drugih državnih organa, bezbjednosnih agencija i diplomatskog kora.