PODGORICA - Za Bošnjake-Muslimane neprihvatljiv je jezik "koji se fonetski razlikuje od bosanskog", saopštila je danas Demokratska zajednica Muslimana/Bošnjaka (DZMB) u Crnoj Gori.
"Ustavno-pravna odrednica koja daje bosanski kao jezik u službenoj upotrebi ne znači baš ništa. Ako u službenoj upotrebi zaživi crnogorski jezik sa 32 foneme, srpski, hrvatski i bosanski prestaju da postoje", ocijenio je predsjenik te organizacije Rifat Vesković.
On smatra da razgovore sa opozicijom pregovore o nazivu nastavnog predmeta za maternji jezik vodi isključivo Demokratska partija socijalista, a da Socijaldemokratska i Bošnjačka patrija nemaju uticaja na njihov tok.
Demokratska zajednica Muslimana/Bošnjaka predlaže da jezik ima 30 fonema. S obzirom da pretpostavljaju da vlast neće odustati od dva nova slova, oni predlažu da se iz postojeće azbuke isključe foneme H i još jedna po izboru vlasti.
"Jedino moguće i održivo rješenje oko imena službenog jezika u Crnoj Gori je maternji, a svako neka ga zove po svojem nahođenju i potrebi - crnogorski, srpski, bosanski, hrvatski", predlaže Vesković.
U pregovorima oko jezika opozicija traži da u obrazovnom sistemu ravnopravana položaj imaju crnogorski i srpski jezik i ne prihvata ponuđeno rješenje premijera Igora Lukšić da se jezik zove Crnogorski/materinji jezik i književnost.