BEOGRAD - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić ocijenio je danas na stratišu u Jajincima da zločinci moraju da odgovaraju za svoja djela bez obzira koje su nacionalnosti i dodao da Srbija očekuje da i drugi razmišljaju na taj način.
"Ne prihvatamo više da nas tretiraju kao narod koji ne zaslužuje slobodu u svojoj državi. Ispunjavamo sve obaveze ali tražimo da svoje obaveze ispune i prema nama", rekao je Nikolić nakon što je položio vijenac na spomenik žrtvama iz Drugog svjetskog rata u Jajincima.
Osim Nikolića, vijenac na spomenik jajinačkim žrtvama položili su i predstavnici Udruženja logoraša, vjerskih zajednica, Vojske Srbije, grada Beograda i Vlade Srbije, opštine Voždovac, diplomatskog kora, udruženja Roma i drugi.
Nikolić je rekao da je u Jajincima ubijeno najviše ljudi u cijeloj okupiranoj Srbiji i da je obaveza svih da se sjećamo tih žrtava.
Predsjednik je rekao da Srbi odrastaju sa sjećanjem na zločine koji su
počinjeni nad našim precima, kako u Srbiji tako i na drugim prostorima, i da je teško shvatiti da su Srbi bili ubijani samo zato što su pripadnici necenjene nacije, što se nisu mirili sa okupacijom i što nisu prihvatali fašizam.
On je rekao da žrtve građana Srbije, bez obzira da li su bili pripadnici oslobodilačkog pokreta ili ne, ne smiju da se zaborave kao što ne smiju ni da se ponove mržnja i zlo i nasilje koje iz njih proističe.
Nikolić je rekao da Srbija, u isto vrijeme, mora da nađe snage da oprosti i da izmoli za oprost one koji su stradali od pojedinaca iz srpkog naroda.
"Srbija je demokratska zemlja, posvećena i okrenuta budućnosti i pomirenju", rekao je Nikolić i dodao da mir ne smije da bude stanje
između dva rata.