Ex -Yu

Novi incident na otkrivanju spomenika žrtvama fašizma u Hrvatskoj

Novi incident na otkrivanju spomenika žrtvama fašizma u Hrvatskoj
Novi incident na otkrivanju spomenika žrtvama fašizma u Hrvatskoj
N.N.

ZAGREB - Hrvatski antifašisti su danas u selu Paklenica, kod Novske, otkrili obnovljenu spomen kosturnicu palim borcima i žrtvama iz Drugog svjetskog rata sela, dok su ih veterani ratova 1990-tih godina nazivali izdajnicima i poručivali im da ni taj spomenik neće dugo trajati.

Kako prenosi Hina, šezdesetak veterana, predvođenih predsjednikom lokalne organizacije udruženja vojnih invalida ratova 1990-ih Ivicom Vulićem, ometali su komemoraciju uzvikujući: "orjunaši", "bando crvena", "izdajice" i "bando hrvatska".

Učesnike komemoracije, koji su se držali mirno i dostojanstveno, obezbjeđivala je policija snimajući kamerom ceo događaj.

Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA) Novske, Antun Maruski, rekao je da je, "od 68 spomen-obilježja vezanih za Narodnooslobodilačku borbu na području opštine Novska, poslije Domovinskog rata, neoštećeno ili neuništeno ostalo samo pet".

"Ovo što se danas ovde dogodilo u pravnoj državi se ne događa. Istinski branitelji ne buče kao ovi kvazi. Mi nismo zaboravili šta nam je donijela Narodnooslobodilačka borba jer da nje nije bilo danas bismo Hrvatsku vidjeli sa Sljemena", rekao je potpredsjednik SABA Milovan Bojčetić nakon incidenta.

Najčitanije