PODGORICA - Crnogorski parlament usvojio je danas izmjene Zakona o staranju o privremeno i trajno oduzetoj imovini, kojima je predviđeno da se ta imovina može izdavati u zakup ili prodati.
Iz Ministarstva finansija ranije je saopšteno da će prihod po tom osnovu biti čuvan na posebnom računu.
izmjene zakona, kako je saopšteno, treba da omoguće maksimalno očuvanje oduzete imovine uz minimalne troškove države. Zbog toga je data mogućnost Upravi za imovinu da privremeno oduzetu imovinu, uz saglasnost suda, može izdati putem javnog nadmetanja , navelo je Ministarstvo finansija.
Vrijednost privremeno i trajno oduzete imovine u Crnoj Gori, stečene kriminalom, iznosi 41,2 miliona evra, kazao je ranije ministar finansija Milorad Katnić.
On je rekao da je vrijednost privremeno oduzete imovine u "slučaju Šarić" procijenjena na 12,5 miliona evra, a u "slučaju Kalić" na 28,7 miliona evra.
Crnogorski sud ranije je donio rješenja o privremenom oduzimanju imovina odbjeglog narko bosa Darka Šarića i porodice kontroverznog rožajskog biznismena Safeta Kalića, koji su osumnjičeni za krivično djelo pranje novca, za koji se sumnja da je stečen od trgovine narkoticima.
Obojica se nalaze u bjekstvu, a za njima su raspisane potjernice Interpola, dok se njihovi najbliži saradnici nalaze u crnogorskim zatvorima.
Brat Darka Šarića Duško, kao i Jovica Lončar nedavno su u bjelopoljskom Višem sudu osuđeni na višegodišnje zatvorske kaznu zbog pranja novca od šverca kokaina.
U Višem sudu u Bijelom Polju u toku je suđenje biznismenu Safetu Kaliću, njegovoj supruzi Amini i bratu Mersudinu, koji su osumnjičeni za pranje novca stečenog od prodaje droge.
Mersudin i Amina Kalić uhapšeni su 27. jula prošle godine u Rožajama, dok se Safet Kalić nalazi u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica Interpola.
Porodice Šarića i Kalića raspolažu u Crnoj Gori brojnim nepokretnostima, firmama, lokalima, putničkim vozilima, gotovim novcem i akcijama.