Ex -Yu

Pahor: Uslov za deblokadu pregovora neće biti promijenjen

Pahor: Uslov za deblokadu pregovora neće biti promijenjen
Pahor: Uslov za deblokadu pregovora neće biti promijenjen
Agencije

LJUBLJANA - Slovenački premijer Borut Pahor izjavio je juče da uslov Slovenije za deblokadu pristupnih pregovora Hrvatske s EU neće biti promijenjen, a to je povlačenje hrvatske dokumentacije nastale nakon osamostaljenja dvije države u kojoj se prejudicira granica.

"Naš stav ostaje jasan - dokumenti nastali nakon 25. juna 1991. godine koji su poslati Evropskoj komisiji ne mogu prejudicirati granicu ni u pregovorima s EU ni pred eventualnom trećom stranom", rekao je Pahor.

On je dodao da je blokirao hrvatska poglavlja na zadnjoj pristupnoj konferenciji pod francuskim predsjedavanjem, jer je to prije njega učinio i bivši premijer Janez Janša, ističući da su njih dvojica među rijetkima koji su u Sloveniji shvatili nacionalnu važnost granice i otvorenog mora.

"Samo smo Janša i ja znali koliko su ti problemi važni i vrijedni pažnje", rekao je Pahor, dodajući da su i u Briselu očekivali da će on, nakon što je dobio izbore, biti popustljiviji od Janše.

On je naveo da su razlozi za blokadu ostali isti kao u doba Janšine vlade, a da ih sada pažljivije analiziraju i evropske države nakon što je Slovenija širokom diplomatskom akcijom na svim nivoima počela objašnjavati zašto je blokirala pojedina poglavlja.

Pahor je rekao da mu birači i opozicija ne bi oprostili da je popustio Hrvatskoj i dopustio da Zagreb otvori i zatvori većinu pregovaračkih poglavlja.

"Da smo tako postupili, rekli bi nam da smo Hrvatskoj progledali kroz prste, došlo bi do populizma i retorike ulice, do akutnog zatrovanja bilateralnih odnosa i stanja u kojem ne bi mogli ratifikovati pristupni protokol za uključenje Hrvatske u NATO i do organizovanja referenduma o ulasku Hrvatske u EU", ocijenio je Pahor.

Najčitanije