Ex -Yu

Patrijarh Irinej: Budućnost srpskog naroda u Evropi, ali ne po svaku cijenu

Patrijarh Irinej: Budućnost srpskog naroda u Evropi, ali ne po svaku cijenu
Patrijarh Irinej: Budućnost srpskog naroda u Evropi, ali ne po svaku cijenu
Srna

BEOGRAD - Poglavar Srpske pravoslavne crkve /SPC/ patrijarh srpski Irinej rekao je da je budućnost srpskog naroda u Evropi, ali da nije za ulazak u EU po svaku cijenu.

"Tamo nam je mesto još od srednjeg veka. Ka njoj idemo sa bogatom kulturom i istorijom. Da joj doprinesemo onim dobrima po kojima nas svet prepoznaje - Belim anđelom, Dušanovim zakonikom, Dečanima, Gračanicom, Bogorodicom Ljeviškom... Trebalo bi da osetimo blagodeti te zajednice, ali i da ona vidi korist od nas", kaže parijarh Irinej.

Patrijarh je za "Večernje novosti" rekao da je Srpska crkva u Crnoj Gori na velikim  iskušenjima i da pokušaji stvaranja crnogorske crkve ne služi Crnogorcima na čast. On je dodao da SPC ne može da utiče na želju nekih da se stvori crnogorska nacija, ali je naglasio ima obavezu da reaguje na pokušaj stvaranja crnogorske crkve.

"To nije nikakva crkva. Nju je formirao čovek koji je izopšten iz crkve. To ne služi na čast Crnogorcima.  Nadamo se da je to samo jedna epizoda i da će to razumni ljudi u nekom razumnom vremenu pametnije rešiti. Hteli to ili ne, Srbi i Crnogorci jedan su narod, istog jezika, vere, kulture, istorije", istakao je srpski patrijarh.

Patrijarh Irinej je rekao da u pozivu SPC Srbima u regionu da se na popisima izjasne kao Srbi ne treba tražiti nikakvu propagandu, jer je Sveti arhijerejski sinod samo apelovao na ljude da iskoriste svoje pravo da, po svojoj savjesti, iskažu pripadnost naciji, što je i jedna od demokratskih tekovina.

On navodi da se situacija na Kosovu i Metohiji teško može opisati riječima i da kosovski Srbi žive u strahu, lišeni slobode i svih ljudskih prava, ne smiju izaći iz svog dvorišta. "Betonski zidovi oko Pećke patrijaršije ili Dečana uslov su opstanka ovih hramova. Pred nas se postavlja ozbiljno pitanje - može li se uopšte opstati na Kosovu i Metohiji?", pita srpski patrijarh, navodeći da mnogo očekuje od pregovora Beograda i Prištine.

On je naveo da bi se najveći Srba sa Kosova i Metohije vratio kućama, ako bi im bio omogućen slobodan život te da je siguran da veliki dio albanskog naroda ne odobrava sve što se čini u pokrajini, ali da nemaju snage niti hrabrosti da nešto promijene. "Verujem da može da se nađe način da, uz dobru volju albanskog naroda, na Kosmetu žive i Srbi", dodao je patrijarh Irinej.

Komentarišući činjenicu da se u Srbiji umire od gladi, patrijarh je rekao da je to velika sramota, jer je Srbija bogata zemlja, ali da na njivama umjesto pšenice raste korov, te ocijenio da uzroke lošeg stanja društva treba tražiti u nestajanju klasične porodice.

Prema njegovim riječima, Crkva ima rezerve prema pojavama poput takozvane gej parade i te ljude ne osuđuje, već ih sažaljeva, ali ne može da shvati da neko svoju manu ili porok nameće kao nekakav zakon koji treba da se poštuje.

"Tim ljudima bi trebalo na neki način pomoći. Oduvek je bilo sličnih pojava, ali današnji zahtevi da im se pruži javna podrška daleko su od crkve", objasnio je patrijarh.

Govoreći o djelovanju desničarskih organizacija poput "Obraza" pokreta "Naši 1389" i drugih, patrijarh je rekao da nijednu od njih nije osnovala Crkva i da u njihovom radu ima nekih dobrih stavova, ali i onih koji predstavljaju samo njihovo mišljenje.

Patrijarh Irinej je rekao da će Crkva pokušati da razgovara sa raščinjenim vladikom Artemijem i najavio da će, ako odbije dijalog, biti izopšten iz Crkve

Još se raspravlja o pozivu za papu

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh srpski Irinej rekao je da se još raspravlja o tome da li će papa biti pozvan u Srbiju na proslavu povodom obelježavanja 17 vijekova od donošenja Milanskog edikta 2013. godine u Nišu i dodao da će se potražiti i mišljenje "braće sa istoka".

"Videćemo. O tome još raspravljamo. Potražićemo mišljenje i naše braće sa istoka, pa ćemo u dogovoru sa njima i doneti odluku", rekao je patrijarh Irinej za "Večernje novosti".

Navodeći da je pitanje dolaska pape u Srbiju odavno predmet razgovora, patrijarh je napomenuo da za njegov poziv ima dosta opravdanja i pristalica, ali i protivnika.

"Smatram da je to izuzetna prilika da se obeleži 17 vekova od donošenja Milanskog edikta cara Konstantina, baš u Nišu, u kojem je rođen veliki vladar", rekao je patrijarh.

 On je naveo da je Edikt događaj od izuzetnog značaja za istoriju hrišćanstva i za razvoj hrišćanske kulture i da mnogi smatraju da je Niš najpogodniji za proslavu ovog jubileja.

 

"To bi bila dobra prilika da se na jednom mestu okupe predstavnici svih hrišćanskih zajednica, prilika da se objektivno analizira minula prošlost i sagleda put u budućnost", rekao je poglavar SPC.

Patrijrh Irinej dodao je da gorka iskustva iz prošlosti, stradanja srpskog naroda u minulim ratovima, logoru u Jasenovcu i drugim stratištima u Hrvatskoj, jesu velika rana i bacaju veliku sjenku na odnose SPC sa Rimokatoličkom crkvom.

"To su teške i neprebolne rane, koje su, nažalost, obnovljene i u naše doba", rekao je patrijarh Irinej, komentarišući to što Vatikan nije glasno osudio genocid nad srpskim narodom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i što će papa tokom posjete Hrvatskoj održati i molitvu nad grobom Alojzija Stepinca.

On je naveo da je potrebna velika duhovna i moralna snaga da bi se prešlo preko toga, ali i čvrsto obećanje da se slično neće ponoviti.

"Senka koja sada postoji ne bi trebalo da bude večita prepreka u našim odnosima. Moramo da tragamo za načinom da istorijske probleme i nesporazume prevaziđemo i da izazove novog vremena rešavamo na hrišćanskim, jevanđeljskim, osnovama, ako ne jedinstveni, ono bar nezaraćeni", dodao je poglavar SPC.

Najčitanije