BEOGRAD - Potpredsjednik Demokratske strake Dušan Petrović izjavio je večeras da je guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić podnio ostavku pod velikim pritiskom.
"Predsednik Vlade i predsednik države, kao i pojedini ministri, poslednjih nekoliko dana su stavili jasno do znanja da on više ne treba da bude na čelu centralne banke", kazao je on novinarima u Skupštini Srbije.
Demokratska stranka smatra da je trebalo otvoriti raspravu u parlamentu o svim pitanjima vezanim za centralnu banku, o tome kako su kontrolisane komercijalne banke, da li je ili nije dobro branjen devizni kurs, kao i o načinu na koji je vođena monetarna politika.
Prema Petrovićevim riječima, dosadašnja politika vladajuće koalicije je otvorila reviziju položaja regulatornih tijela i svih nezavisnih institucija koje su temelj odbrane demokratije u Srbiji.
"Ovakav sled koraka koje je preuzela vladajuća koalicija neće dovesti do povećanja dolaska stranih investitora i otvaranja novih radnih mesta, a zabrinute su i međunarodne finansijske institucije i Evropska unija", kazao je Petrović.