HAG Haško suđenje slobodnom novinaru Domagoju Margetiću zbog objave imena zaštićenih svjedoka započelo je juče u Hagu uvodnim riječima tužilaštva i odbrane u kojima su dvije strane suprotstavile tvrdnje da je hrvatski novinar znao i bio svjestan da krši naloge Haškog suda, odnosno da nije znao ili je barem bio u opravdanoj zabludi da čini nešto što je dozvoljeno.
Margetića je Međunarodni sud za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije optužio za objavu popisa 102 zaštićena svjedoka između 7. jula i 2. avgusta ove godine na svojoj internetskoj stranici. Radi se o osobama koje su svjedočile na suđenju bivšem komandantu Operativne zone centralne Bosne Tihomiru Blaškiću, a popis je dobio kao dokazni materijal u okviru drugog postupka koji se protiv njega vodio.
Margetić se u prvom pojavljivanju pred sudom 69. oktobra izjasnio da se ne osjeća krivim zbog objave popisa svjedoka. Haški tužilac En Saterlend u uvodnoj riječi je poručila da je optuženi znao da su svjedoci zaštićeni i svjesno je kršio naloge Haškog suda. Dokumenti do kojih je Margetić došao u okviru drugog sudskog predmeta bili su jasno označeni kao povjerljivi, rekla je.
U prilog tezi da je Margetić bio svjestan da objavljuje tajne materijale navela je da je optuženi objavio popis uz najavu: `Ekskluzivno - tajni popis haških svjedoka koji mi je dao pomoćnik Karle del Ponte`.
Po njenim riječima, neki zaštićeni svjedoci su pretrpjeli psihičke posljedice objavljivanja njihova identiteta, žive u strahu za svoju i bezbjednost članova svojih porodica, a više nisu spremni ni na saradnju s Haškim ili nacionalnim sudom.
Margetićev branilac Veljko Miljević rekao je kako njegov branjenik nije bio svjestan da krši naloge Haškog suda, odnosno da je radio ono što je dozvoljeno, ili je barem bio u opravdanoj zabludi da čini dozvoljeno jer je Sudsko vijeće u predmetu `Jović` 11. jula odlučilo o objavi popisa, a 22. avgusta sud je donio novu odluku da se popis svjedoka ponovno proglašava zaštićenim.