BEOGRAD - Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv četvorice bivših pripadnika Državne bezbjednosti zbog sumnje da su "iz niskih pobuda" ubili novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruviju 11. aprila 1999. godine.
"Optuženi su tadašnji načelnik Resora DB Radomir Marković, načelnik beogradskg centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak", rekao je Miljko Radisavljević, tužilac za organizovani kriminal.
Oni su optuženi za krivično djelo teško ubistvo.
Markoviću se na teret stavlja da je to djelo izvršio u podstrekavanju, a ostali su optuženi kao saizvršioci, precizirao je Radisavljević.
Radonjić i Romić su u pritvoru, Marković je u zatvoru u Požarevcu na izdržavanju kazne zatvora od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića i zbog atentata na Ibarskoj magistrali, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna potjernica.
Istraga o ubistvu Ćuruvije pokrenuta je sredinom januara, a okončana je u srijedu, kada je u Tužilaštvu za organizovani kriminal saslušan posljednji svjedok, Dušan Mihajlović, nekadašnji ministar policije Srbije.
Ključni svjedok u ovoj istrazi, nakon čijeg iskaza su uhapšeni Radonjić i Romić, je Milorad Ulemek Legija, bivši komandant JSO. Kako je u januaru objavio Radisavljević, Ulemek je na svoju inicijativu, bezuslovno, 8. januara dao iskaz tužilaštvu u kojem je detaljno ispričao svoja saznanja o toj likvidaciji.
Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Ubistvo je izvršeno u Svetogorskoj ulici u prolazu ispred broja 35, gdje su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živio.