PRIŠTINA - Okružno javno tužilaštvo u Prištini pokrenulo je istragu protiv bivšeg ministra za trgovinu i industriju samoproglašenog Kosova Ljutfija Žarkua po optužbi za zloupotrebu službenog položaja, pišu prištinski dnevni listovi na albanskom jeziku.
Žarku, koji je optužen da je dao tender preduzeću koje nema dozvolu za rad, saslušan je početkom ove nedjelje, piše list ''Koha ditore''.
Ovo je drugi optuženi bivši ministar Kosova koga terete za kriminal i korupciju.
Žarkuov kolega Fatmir Ljimaj osumnjičen je za više krivičnih djela iz oblasti kriminala, korupcije i zloupotrebe službenog položaja i od prošle nedjelje nalazi se na listi osumnjičenih za ratni zločin protiv civila.
Srna nezvanično saznaje da će Žarku, kao i Limaj, takođe biti optužen za zločine nad civilima, jer je bio jedan od komandanata u regionu pete zone odgovornosti bivše OVK, regionu Kačanika, gdje je, prema podacima MUP-a Srbije, ubijeno ili kidnapovano najmanje 17 Srba.
Prema istom izvoru, MUP Srbije je Euleksu predao kompletnu dokumentaciju o odgovornosti Žarkua, kao i potjernicu, pa se kako tvrdi izvor, ubrzo očekuje podizanje optužnice za zločine počinjene nad civilnim stanovništvom.