Ex -Yu

Posljednji poziv za stambeno zbrinjavanje izbjeglicama iz Hrvatske

Posljednji poziv za stambeno zbrinjavanje izbjeglicama iz Hrvatske
Posljednji poziv za stambeno zbrinjavanje izbjeglicama iz Hrvatske
Srna

BEOGRAD - Pomoćnik komesara za izbjeglice i migracije Srbije Danijela Popović uputila je danas posljednji poziv izbjeglicama iz Hrvatske i BiH da se do 31. avgusta prijave za regionalni program stambenog zbrinjavanja i obnove porušenih stambenih objekata.

Popovićeva je rekla da bivši nosioci stanarskog prava u Hrvatskoj imaju mogućnost da na ovaj način ostvare pravo na takozvani zamjenski stan na teritoriji onih opština i gradova u kojima su živjeli 1991. godine.

Ona je objasnila da će izbjeglice imati pravo i da otkupe tako dobijene stanove, i to za oko 50 odsto tržišne vrijednosti, a legalni vlasnici stana će postati kada uplate prvu ratu kredita za otkup nekretnine.

Popovićeva je rekla za RTS da tu mogućnost imaju kako nekadašnji nosioci stanarskog prava koje je im je oduzeto, tako i oni koji u trenutku kada su bili prinuđeni da napuste Hrvatsku nisu imali riješeno stambeno pitanje.

Ona je izrazila nadu da će problemi srpskih izbjeglica sa neisplaćenim penzijama u Hrvatskoj, kao i i ostali izbjeglički problemi, biti riješeni u skladu sa standardima EU.

Što se tiče izbjeglica iz BiH, oni koji žele da se vrate mogu da do 31. avgusta podnesu zahtjev za obnovu devastirane imovine, a do sada je od 266.000 izbjeglica iz BiH njih 93 odsto riješilo stambeno pitanje.

 

Najčitanije