BEOGRAD - Srpska napredna stranka (SNS), koalicija oko Socijalističke partije Srbije (SPS) i Ujedinjeni regioni Srbije (URS) potpisali su koalicioni sporazum, koji će omogućiti formiranje vlade Srbije, a koju će voditi ove stranke i njihovi koalicioni partneri.
Sporazum, koji će biti plaforma za rad nove vlade, u sjedištu SNS-a u Beogradu potpisali su lider naprednjaka Aleksandar Vučić, socijalista Ivica Dačić i URS-a Mlađan Dinkić, kao i partneri socijalista Jovan Krkobabić, predsjednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i Dragan Marković, predsjednik Jedinstvene Srbije.
Kadrovska rješenja buduće vlade nisu dio ovog sporazuma. Ranije je najavljeno da bi Srbija novu vladu mogla da dobije na sjednici parlamenta 24. jula, ali će prije toga Skupština Srbije izabrati predsjednika, potpredsjednike i radna tijela.
Potpisnici sporazuma od devet tačaka zalažu se za ubrzane integracije, uz maksimalne napore da se dobije datum za otpočinjanje pregovora za članstvo u EU, zatim za nepriznavanje nezavisnosti Kosova i normalizaciju života u toj pokrajni, kao i za žestoku borbu protiv korupcije i kriminala, te za ozbiljne i obimne ekonomske reforme.
U sporazumu se navodi da će se Srbija zalagati za dobre odnose sa susjedima, među kojima i BiH, kao i, u okviru Sporazuma o specijalnim odnosima, za potpuno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i razvijanje najbolje kulturne, ekonomske i svake druge saradnje sa Republikom Srpskom.
Navodi se da će biti nastavljen dijalog Beograda i Prištine na političkom nivou, uz učešće najviših državnih funkcionera, i napominje da će se pitanje Kosova i Metohije rješavati mirnim sredstvima te da će biti prihvaćeni rezultati dijaloga Beograda i Prištine, koji je postigla prethodna Vlada.
U sporazumu se dodaje da će se raditi na unapređenju saradnje sa susjedima, da će se voditi balansirana spoljna politika i da će nova Vlada Srbije sarađivati sa svim zemljama svijeta u interesu Srbije.
U tekstu se dodaje da je pomirenje u regionu među državama sa postojećim granicama uslov za izgradnju budućnosti. Posebno se navodi da Srbija želi dobre odnose sa Crnom Gorom, Makedonijom, Hrvatskom i BiH, uz uzajamno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake države.
Na 13 strana piše da će stranke u vladi djelovati zajednički na ostvarivanju državne politike, ekonomske i socijalne politike, vladavini prava i pravnoj državi, borbi protiv kriminala i korupcije, reformi državne uprave, profesionalizaciji upravljanja javnim preduzećima, decentralizaciji i regionalnom razvoju, slobodi medija i zdravstvu, obrazovanju i nauci.
Kada je o ekonomiji riječ, u sporazumu je naglašena fiskalna konsolidacija, prije svega zasnovana na racionalizaciji i smanjivanju rashodne strane budžeta, te istaknuta beskrupulozna borba protiv kriminala i korupcije.
Dokument je potpisan nakon što su prevaziđeni svi problemi u pregovorima i nakon jučerašnjeg nezadovoljstva PUPS-a, koalicionog partnera socijalista, zbog tretmana u pregovorima oko formiranja vlade.