Ex -Yu

Povratak pravoslavlja u Peć

Povratak pravoslavlja u Peć
Povratak pravoslavlja u Peć
Srna

PEĆ - Uz blagoslov vladike Teodosija - episkopa raško–prizrenskog, 11. septembra u centru Peći biće osveštani obnovljena crkva posvećena Usjekovanju glave Svetog Jovana Krstitelja i Parohijski dom, spaljeni u martovskom pogromu 2004. godine.

S povratkom crkvenog zvona, koje će se oglasiti na dan osveštanja, vraćen je simbol opstanka pravoslavlja u Peći, gradića u kome je do 1999. godine živjelo oko 15.000 pravoslavaca - Srba i Crnogoraca.

Sa zvonom je u dvorište Mitropolije prvi kročio novi i,  za sada,  jedini paroh pećki - Slobodan Marković sa suprugom Marijom i jednogodišnjom kćerkicom Sarom.

"Treći avgust 2012. godine biće zapisan kao jedan od najblagodarnijih dana, ne samo u crkvenim zapisima već i u mojoj biograFiji. Tog dana sam s porodicom preuzeo staranje o ovoj svetinji, čiji sam naziv - Mitropolija - sam za sebe govori sve"  - priča paroh Slobodan.

Njemu je ovo prva služba i ističe da je "zahvalan svevišnjem Bogu i vladici Teodosiju, što mu je data uloga misionara pravoslavlja u gradu daleko poznatijem po Pećkoj patrijaršiji".

Sa Slobodanom će, u tek obnovljenom Prohijskom domu, za neki dan,  život “čuvara vjere, krsta i pravoslavlja” započeti i  njegov vršnjak -  đakon s četvoročlanom porodicom.

Paroh Slobodan podsjeća da je Mitropolija spaljena 17. marta  2004. godine.

"Mitropolija, crkva i Parohijski dom su spaljeni. Neko je planirao da zatre sve tragove, ali Bog je veliki" - kaže on i poručuje  da će, počevši od 11. septembra - "o svakom svecu  i svake nedelje biti služena liturgija, a uz zvona sa Pećke patrijaršije odzvanjaće i  zvona Mitropolije i podsećati da u Peći ima pravoslavaca i  da njihovi tragovi nisu zatrti".

Slobodanovu tročlanu porodicu i Mitropoliju 24 sata dnevno čuvaju kosovski policajci. Na obnovi Mitropolije i raščišćavanju ruševina angažovano je privatno preduzeće "Radonjići kompanija" iz Deana.

"Neko je izmislio rat da bi uništio prošlost, ali ima dobrih ljudi....Mi ne možemo živeti bez Srba, niti Srbi mogu živeti bez nas. Svi mi imamo pravo na parče metohijske zemlje" – reče bez ikakvog ustručavanja Adnan Radonjići, po čijem su nalogu radnici  besplatno raščistili portu.

“Ovo je bila svetinja i u nju su dolazili pravoslavci, a, bogami, i  veliki broj muslimana - tražeći oprost za grehe i lek za dušu” - kaže Adnan.

Paroh Slobodan reče da je, izuzev korektne policije i radnika koji obnavljaju Mitropoliju, za sada upoznao jednog jedinog vjernika od tek dvadesetak pravoslavaca koji žive u urbanom dijelu Peći.

"Nema naroda, ali se nadam da će se mnogi, poput mene, ohrabriti i  sa porodicom doći u Peć, tu nadomak Pećke patrijaršije, i  da će uz oživljavanje crkve započeti oživljavanje pravoslavlja. Svako mora dati svoj doprinos vaskrsenju  života u gradu na Bistrici" - poručuje paroh Slobodan.

Najčitanije